Reklama

Pandemia koronawirusa. Propozycja KE na rozwiązanie kryzysu

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek propozycję instrumentu opiewającego na 100 mld euro, który ma chronić przed zwolnieniami pracowników firm, które są zmuszone do przestoju przez pandemię koronawirusa.

Bruksela proponuje też przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych, by odpowiedzieć na kryzys wywołany koronawirusem.

"Możemy zmobilizować 100 mld euro, dzięki gwarancjom z państw członkowskim wynoszącym 25 mld euro. To jest solidarność UE w działaniu" - mówiła na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Instrument będzie otwarty dla zainteresowanych państw członkowskich. Z jego środków mają być zapewniane pensje pracowników, którzy w przeciwnym razie byliby zwolnieni.

Wsparcie mają dostać też rolnicy i rybacy, podobnie jak najbardziej potrzebujące osoby. Wszystkie środki opierają się na obecnym budżecie UE.

Reklama

"Nowy plan Marshalla"

Chcemy tak ukształtować wieloletni budżet UE na lata 2021-2027, by był kluczową częścią odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią - poinformowała von der Leyen.

Jak tłumaczyła, nowe wieloletnie ramy finansowe powinny być nowym planem Marshalla dla UE i jej mieszkańców. Zastrzegła przy tym, że nie zmienią się priorytety, którym mają służyć środki z unijnej kasy, czyli m.in. cyfryzacja i dekarbonizacja.

"Wieloletni budżet musi być silnym sygnałem inwestycyjnym" - podkreśliła na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy