Reklama

Otwarcie kin i siłowni, decyzje w sprawie maseczek. Rząd ma ogłosić szczegóły IV etapu luzowania obostrzeń

Otwarte kina, teatry, siłownie i kluby fitness, powrót wesel, a także zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu - szczegóły czwartego etapu czwartego etapu luzowania obostrzeń, wprowadzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa, rząd Mateusza Morawieckiego ma ogłosić we wtorek lub w środę (26 lub 27 maja).

Jak na każdym etapie, luzowanie koronawirusowych restrykcji ma następować przy zachowaniu określonych zasad reżimu sanitarnego.

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy RMF FM, siłownie i kluby fitness mają zostać otwarte z założeniem, że po każdym kliencie sprzęt będzie dezynfekowany. Być może zamknięte będą prysznice.

W kinach i teatrach widzowie będą mogli zasiąść pod warunkiem, że co drugi fotel będzie pusty.

Na weselach natomiast bawić się będzie mogło maksymalnie 50 ludzi.

Kwestia maseczek

We wtorek (26 maj)a minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosić ma decyzje w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Reklama

Prawdopodobnie już od przyszłego tygodnia nie będziemy musieli nosić maseczek na świeżym powietrzu, czyli na ulicy, w parku, na plaży.

W sklepach, urzędach czy w komunikacji miejskiej zakrywanie ust i nosa ma natomiast pozostać obowiązkowe.

Ta decyzja rządu może dziwić o tyle, że jeszcze niedawno Łukasz Szumowski, pytany na konferencjach prasowych o to, kiedy najwcześniej możemy spodziewać się zniesienia obowiązku noszenia maseczek, odpowiadał: "Jak będzie szczepionka".

Szczepionki jednak nie ma - i nieprędko się ona pojawi, ale resort zdrowia tłumaczy, że z wyjątkiem Śląska i Wielkopolski dobowe bilanse zakażeń SARS-CoV-2 spadają. A poza tym wielu ludzi i tak nakazu zakrywania twarzy nie przestrzega.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Wszystkie te zmiany - otwarcie kin i teatrów, siłowni i klubów fitness, powrót imprez weselnych oraz częściowe zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust - mają obowiązywać od 1 czerwca, o ile nie zmieni się sytuacja koronawirusowa.

Edyta Bieńczak, Krzysztof Berenda

Czytaj na stronie RMF24.pl.

***

 #POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel.

Sprawdź szczegóły >>>

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ >>>
RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy