Reklama

Orzeczenie portugalskiego TK: Izolacja podczas pandemii była nielegalna

Portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że decyzje rządu nakazujące przymusową izolację obywateli z powodu pandemii COVID-19 są niezgodne z ustawą zasadniczą. Pandemiczne restrykcje dotyczące izolacji określono mianem "aresztu domowego".

W swoim orzeczeniu sędziowie TK, cytowani w środę przez dziennik “Publico", wskazali, że poprzez przymusową kwarantannę obywateli “naruszone zostało konstytucyjne prawo do swobody przemieszczania się".

Sędziowie zaznaczyli, iż rząd Portugalii nie miał też prawa zmuszać do profilaktycznej 14-dniowej izolacji osoby przybywające z określonych państw świata. Skrytykowali też nakaz do izolowania podejrzanych o zakażenie koronawirusem osób w sytuacji, kiedy na terytorium Portugalii nie obowiązywał stan wyjątkowy.

Werdykt portugalskiego TK. Będą żądania o odszkodowania?

Portugalskie media, informując w środę, że werdykt TK może doprowadzić do fali żądań o odszkodowanie od państwa, cytują konstytucjonalistów, według których orzeczenie "jest polemiczne", gdyż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa sanitarnego państwa.

Reklama

Eksperci ds. prawa konstytucyjnego cytowani przez portal Observador twierdzą, że werdykt TK jest "przesadny", "rygorystyczny" oraz uniemożliwia rządowi Portugalii wprowadzanie w przyszłości restrykcji w korzystaniu przez obywateli z przestrzeni publicznej podczas nowych pandemii i zagrożeń sanitarnych. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Portugalia | pandemia koronawirusa | lockdown | Izolacja

Reklama

Reklama

Reklama