Reklama

Opublikowano rozporządzenie w sprawie zniesienia stanu epidemii w Polsce

Obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z zapowiedziami Adama Niedzielskiego, rozporządzenie wchodzi w życie 16 maja br.

Jak wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia, zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych. Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Reklama

Zniesienie stanu epidemii. Adam Niedzielski: Sytuacja zmierza w dobrym kierunku

Zniesienie stanu epidemii zapowiedział na konferencji prasowej 6 maja br. minister zdrowia Adam Niedzielski

- To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko - mówiąc symbolicznie - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - mówił Niedzielski. 

Jak dodał minister zdrowia, obecnie nie ma żadnej "alertowej mutacji", która byłaby uznana za tak samo zagrażającą jak te, które w poprzednim okresie wywoływały fale zakażeń.

Obostrzenia i zalecenia ws. testów na COVID-19

Od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy.

Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Koronawirus: raport tygodniowy

Jak informowało w środę Ministerstwo Zdrowia, w ciągu tygodnia odnotowano 3902 nowych (w tym 406 ponownych) zakażeniach koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w województwie mazowieckim. Zgodnie z raportem tygodniowym, obejmującym okres od 5 do 11 maja, na COVID-19 zmarły 94 osoby.

ZOBACZ: Jest nowy tygodniowy raport zakażeń koronawirusem w Polsce

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy