Reklama

Obostrzenia w związku z COVID-19. Jest rozporządzenie ministra zdrowia

Covidowe ograniczenia, nakazy i zakazy zostały przedłużone do 31 października 2021 roku. W niektórych przypadkach pojawiły jednak zmiany. Opublikowano projekt rozporządzenia dotyczący obostrzeń.

W projektowanym rozporządzeniu dotyczącym ograniczeń uregulowana ma być kwestia wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Projekt przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

Reklama

Zasłaniane ust i nosa. Są zmiany 


Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa - o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. 

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów - Przemyśl - Kijów.

Projekt zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych.

Aktualne obostrzenia 

Obecne zasady bezpieczeństwa zakładają m.in. obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i utrzymywanie minimum 1,5-metrowej odległości między pieszymi czy uczestnikami spotkań. Szkoły, kina, teatry, domy i ośrodki kultury funkcjonują w reżimie sanitarnym, a w miejscach kultu religijnego obowiązuje maksymalnie 75 proc. obłożenia. 

Limity maksymalnie 150 uczestników obowiązują na weselach i klubach nocnych, w liczbę te nie wlicza się osób w pełni zaczepionych.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał, że przy obecnej liczbie zakażeń nie przewiduje się zmian w obostrzeniach.

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ewentualne nowe restrykcje będą wprowadzane regionalnie. - Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - liczbę osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń - mówił w ubiegłym tygodniu w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | obostrzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy