Reklama

Nowe obostrzenia. Wystawiono ponad 1300 mandatów w jeden dzień

Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadził 7326 kontroli w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń w kraju i wystawił 1309 mandatów. GIS sprawdzał sklepy, hotele i lokale gastronomiczne.

Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, tzw. pakiet alertowy w związku z wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2, zapowiedziany w poniedziałek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zawiera on m.in. zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmianę limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że od środy rozpoczęły się wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej w sklepach, hotelach i lokalach gastronomicznych. Z kolei kontrolą osób indywidualnych zajmuje się policja. Funkcjonariusze sprawdzają przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek.

Reklama

1309 mandatów w jeden dzień

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek na Twitterze, że pracownicy inspekcji sanitarnej zaczęli sprawdzać w całym kraju przestrzeganie obostrzeń epidemicznych. Efektem ich wczorajszej pracy jest 7326 kontroli i 1309 mandatów.

Od środy limit 50-procentowego obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Taki sam limit dotyczy obiektów sportowych: basenów i aquaparków (do tej pory było to 75 proc. obłożenia).


Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w takich zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek (do tej pory limit wynosił 150 osób). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Z kolei limit jedna osoba na 15 mkw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 mkw.). Taki sam limit obowiązuje w obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | obostrzenia covidowe | restrykcje | GIS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy