Nowe obostrzenia. Konferencja ministra zdrowia. Adam Niedzielski przedstawił zmiany
Polska wprowadza nowe obostrzenia w związku z dużą liczbą chorych na COVID-19 i dużą liczbą zgonów. Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych i mniejsze limity dla osób niezaszczepionych - m.in. takie zmiany w obowiązujących restrykcjach ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak powiedział, nowy wariant Omikron może przesądzić o piątej fali.
Rząd wprowadza nowe obostrzenia w sytuacji, gdy liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce osiągnęła szczyt czwartej fali, a niepokój budzi pojawienie się nowego wariantu Omikron.
Nowe obostrzenia. Śledź relację na żywo z konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Adam Niedzielski wziął udział w konferencji prasowej zdalnie - z Brukseli, gdzie uczestniczy w spotkaniu ministrów zdrowia UE. Niedzielski zauważył, że minął tydzień od zaostrzenia obostrzeń covidowych, co miało miejsce 1 grudnia. - Liczba dziennych zakażeń nie maleje, ale utrzymuje się na stałym poziomie. Średni poziom zakażeń wynosi obecnie około 23 tys. i utrzymuje się od półtora tygodnia. To jest sytuacja niepokojąca - podkreślił minister.
Zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. - Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (...) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (...) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie - podał.
Adam Niedzielski dodał, że dodatkowym czynnikiem, który budzi niepokój, to wystąpienie nowego wariantu koronawirusa - Omikron. Jak dodał, może on przesądzić o piątej fali pandemii.
- Musimy podjąć radykalne decyzje dotyczące obostrzeń - powiedział.
W związku z tą sytuacją minister zdrowia zapowiedział, że nastąpią zmiany w obostrzeniach. W tym kontekście wymienił trzy obszary:
- projekt ustawy, według której pracodawca będzie miał prawo oczekiwać od pracownika okazania paszportu covidowego,
- obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych. Od 1 marca obowiązek ten będzie dotyczył trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych,
- zmianie ulegną restrykcje dotyczące limitów w różnych miejscach, m.in. w kinach i teatrach. 15 grudnia obniżenie limitów ma nastąpić z 50 proc. do 30 proc.
Minister zdrowia poinformował także, że w szkołach zostanie wprowadzona nauka zdalna. Potwierdził tym samym informacje, które jako pierwsza podała Interia.
Zdalne nauczanie ma zostać wprowadzone przed świętami i trwać do 9 stycznia.