Reklama

Norwegia wstrzymuje znoszenie restrykcji. Z powodu wariantu Delta

Groźba wystąpienia czwartej fali epidemii wywołanej rozprzestrzenianiem się wariantu Delta w Norwegii. Z tego powodu tamtejszy rząd ogłosił w poniedziałek wstrzymanie planu znoszenia kolejnych restrykcji. - Postanowiliśmy poczekać z dalszym otwarciem kraju, aby zobaczyć, w jaki sposób nowa wersja koronawirusa wpływa na sytuację epidemiczną - oświadczyła premier Erna Solberg.

Według ministra zdrowia Benta Hoeie tzw. czwarty etap znoszenia restrykcji zostanie przesunięty o kilka tygodni, do końca lipca lub na początek sierpnia. Norwegia w dużym stopniu otworzyła się 18 czerwca, gdy rząd wprowadził trzeci etap luzowania obostrzeń.

- Teraz więcej spotykamy się i podróżujemy. Musimy sprawdzić, jakie będą tego konsekwencje. Powszechność wariantu Delta w innych państwach budzi niepokój - tłumaczył Hoeie.

Jednocześnie rząd zezwolił od czwartku na zwiększenie limitów publiczności na imprezach plenerowych z 5 do 7 tys. pod warunkiem przydzielenia stałych miejsc siedzących oraz kontroli zaświadczeń o zaszczepieniu przeciw COVID-19 lub posiadaniu negatywnego testu na obecność koronawirusa.

Reklama

Delta w 12 proc. pozytywnych próbek

Na konferencji prasowej poinformowano również o zaoferowaniu jesienią osobom w wieku 16 i 17 lat szczepień przeciwko COVID-19.

W ciągu ostatniej doby w Norwegii odnotowano 88 przypadków koronawirusa. W minionym tygodniu wersja Delta wykryta została w 12 proc. pozytywnych próbek. Według norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Delta jeszcze latem może stać się dominującą wersją, ale jej udział rośnie w mniejszym tempie niż w przypadku wersji Alfa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | Delta

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy