Reklama

Norwegia: 50 zakażonych wariantem Omikron po firmowym przyjęciu w Oslo

Naczelny lekarz Oslo Tine Ravlo przekazał, że liczba osób zakażonych COVID-19 po firmowym przyjęciu świątecznym wzrosła do 100 przypadków, z czego u 50 osób potwierdzono zakażenie wersją Omikron koronawirusa. To jedno z największych odkrytych ognisk tego wariantu. Dwa inne przypadki Omikrona wykryto w gminie Oygarden pod Bergen, a cztery stwierdzono u podróżnych z RPA, którzy wylądowali na lotnisku Gardermoen pod Oslo.

Przyjęcie dla 120 pracowników firmy Scatec, zajmującej się energią odnawialną, odbyło się 26 listopada. Miało formę szwedzkiego stołu, po kolacji część z gości pozostała w klubie nocnym na dalszą zabawę.

Według Ravo możliwe, że liczba przypadków Omikrona wśród gości restauracji Louise będzie większa, gdyż wciąż trwa badanie pozostałych próbek pod kątem tej wersji koronawirusa.

Line Vold z norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreśliła, że "wszystkie zainfekowane w tym lokalu osoby traktowane są, jakby zostały zakażone wersją Omikron".

Reklama

Najwięcej przypadków od początku pandemii

Początkowo służby sanitarne podawały, że koronawirusem na przyjęciu w Louise zaraziło się 60 osób, z czego 13 wersją Omikron.

W Norwegii dwa inne przypadki Omikrona wykryto w gminie Oygarden pod Bergen, a cztery stwierdzono u podróżnych z RPA, którzy wylądowali na lotnisku Gardermoen pod Oslo.

W sobotę podano, że w Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 4191 przypadków koronawirusa, najwięcej od początku pandemii.

Od piątku podróżni wjeżdżający do tego kraju, zobowiązani są poddać się badaniu na COVID-19 na granicy (np. na lotnisku lub przy lądowym przejściu granicznym) lub uczynić to w ciągu 24 godzin po przybyciu. Przed wjazdem należy zarejestrować swój pobyt na stronie internetowej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | Omikron | Pandemia koronawirusa | śmiertelność Covid-19

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy