Reklama

NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19 w Polsce. Nowe dane

Dotychczas w Polsce zgłoszono 15,9 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych – wynika z danych udostępnianych na rządowych stronach. Tymczasem zaszczepionych jest prawie 20 mln osób.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Jest wynikiem: problemów zdrowotnych przypadkowo występujących w tym samym czasie co szczepienie; indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionej na podanie szczepionki; nieprawidłowej techniki wykonania szczepienia; wady szczepionki wynikającej ze złego przechowywania.

Łagodne NOP-y. Co się dzieje? 

NOP-y mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 39 031 279 dawek.

Liczba niepożądanych odczynów to 15 923; większość z nich łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny - poza łagodnymi - jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Reklama

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 19 950 503 osoby.

Łącznie do Polski dostarczono 67 462 960 dawek, z których 40 677 010 dotarło do punktów szczepień.


PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | NOP

Reklama

Reklama

Reklama