Reklama

Niepożądane odczyny poszczepienne u pracowników oświaty

U nauczycieli oraz pracowników zatrudnionych w placówkach oświatowych odnotowano 2172 niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce firmy Pfizer, 59 po szczepionce firmy Moderna i 1446 - po szczepionce firmy AstraZeneca - przekazała wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Wiceminister zdrowia wraz z wiceminister edukacji i nauki Marzeną Machałek przedstawiała w środę na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: edukacji, nauki i młodzieży oraz zdrowia informacje na temat szczepień ochronnych przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w placówkach oświatowych.

Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowano 517 tys. nauczycieli pracujących w oświacie i pracowników oświaty. Zaszczepionych zostało 81 proc. z nich - przekazała Machałek.

30 zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki

Goławska pytana była przez posłów m.in. o niepożądane odczyny poszczepienne (nop) w przypadku szczepień przeciw COVID-19. W Polsce szczepienia prowadzone są trzema szczepionkami od firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Reklama

Wiceminister zdrowia podała, że jeśli chodzi o szczepienia preparatem firmy Pfizer, do tej pory w Polsce odnotowano 2172 zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 57 ciężkich, 345 poważnych i 1770 łagodnych. Dla szczepionki Moderna odnotowano 59 zgłoszeń nop, z czego 49 łagodnych, osiem poważnych, dwa ciężkie, a dla szczepionki AstraZeneca zgłoszono 1446 nop, z czego cztery ciężkie, 136 poważne i 1306 łagodne. Zaznaczyła, że są to dane na 2 marca.

- Mamy zidentyfikowanych 30 zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki. Natomiast nie jest potwierdzone sekcją zwłok, że była to jedyna przyczyna zgonu - poinformowała Goławska.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęto 27 grudnia ubiegłego roku.

Szczepienia w Polsce

W Polsce podano dotychczas 4 086 863 dawki szczepionki - 2 641 693 pierwszej i 1 445 170 drugiej - poinformowano w środę na rządowej stronie gov.pl. Podano na niej także, że od początku szczepień w Polsce przeciw COVID-19, po iniekcjach zgłoszono 4 464 niepożądane odczyny, w tym większość łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 12 lutego. Nauczyciele szczepieni są preparatem firmy AstraZeneca.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Ładowanie...
Ładowanie...
PAP

Reklama

Reklama

Reklama