Reklama

Nieoficjalnie: Obraduje zarząd PO. Tematem - "tarcza antykryzysowa"

W Warszawie po godz. 20 rozpoczęły się obrady zarządu PO; tematem rozmów, odbywających się online, jest "tarcza antykryzysowa" i ewentualne poprawki do niej w Senacie - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.

W poniedziałek po południu ma się zebrać Senat, który zajmie się rządowymi ustawami, które składają się na tzw. tarczę antykryzysową.

Uchwalona przez Sejm w sobotę rano "tarcza" ma wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się m.in. zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

Oburzenie takim rozwiązaniem wyraziła w sobotę cała opozycja. Politycy PO zapowiedzieli, że zamierzają doprowadzić do odrzucenia go w Senacie, gdzie opozycja ma większość. 

Reklama

Budka: W niedzielę rozmowa kandydatów na prezydenta

Lider PO Borys Budka poinformował, że w niedzielę dojdzie do rozmowy kandydatów na prezydenta. Odpowiadając na pytanie, czy Platforma dopuszcza możliwość wycofania kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przyznał: wszystkie warianty wchodzą w grę.

"Wszystkie rozwiązania są dzisiaj możliwe, dla nas najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków. Dla nas ktoś, kto zachęca do wzięcia udziału w tych wyborach, będzie miał krew na rękach. To nie pierwszy raz, kiedy interes polityczny PiS i Jarosława Kaczyńskiego jest przed interesem obywatela, przed dobrem obywateli" - powiedział lider PO.

Dlatego też - dodał - trwają rozmowy przedstawicieli opozycji. "Rozmawiamy, jestem po konsultacjach z kolegami z innych klubów parlamentarnych, jutro spotkanie kandydatów na prezydenta" - zaznaczył Budka.

Zaproszenie Biedronia

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zaprosił w sobotę Kidawę-Błońską i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza na rozmowę o poprawkach, które Lewica, Stronnictwo i Koalicja Obywatelska mogą wspólnie złożyć w Senacie do tzw. tarczy antykryzysowej. Kilka godzin później z podobna inicjatywą wyszła Kidawa-Błońska. "Dziś nie ma miejsca na niepotrzebne emocje. Kryzysowa sytuacja wymaga od nas, kandydatów demokratycznej opozycji, pilnej rozmowy. Zapraszam Was wszystkich na wideokonferencję jutro. Sztaby ustalą szczegóły" - napisała kandydatka PO na Twitterze.

Informacji Budki o ustalonym spotkaniu nie potwierdzają jednak inni kandydaci. "Mogę jedynie powiedzieć, że dziś doszło do rozmowy Władysława Kosiniaka-Kamysza z Robertem Biedroniem" - powiedziała osoba z otoczenia lidera PSL.

Robert Biedroń napisał na Twitterze: "Jestem po rozmowie z (Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem) Dziękuję za nią! Rozmawialiśmy o współpracy - tak, by Senat naprawił błędy Sejmu i nowe ustawy stały się tarczą, a nie pętlą na szyję. Warunki są proste: zachowanie pensji pracowników, uratowanie firm i wsparcie ochrony zdrowia". 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy