Reklama

Niemcy: Szef komisji ds. szczepień chwali rosyjską szczepionkę

Thomas Mertens, przewodniczący stałej komisji ds. szczepień w Niemczech (Stiko), pochwalił rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Chodzi o preparat Sputnik V. - To dobra szczepionka, która prawdopodobnie zostanie też kiedyś zatwierdzona w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z gazetą "Rheinische Post".

- Rosyjscy naukowcy mają duże doświadczenie w zakresie szczepionek. Sputnik V jest sprytnie zbudowany - dodał Mertens.

Mertens pytany, kiedy wszyscy chętni zostaną zaszczepieni w Niemczech, mówi: "Mam przynajmniej nadzieję, że do jesieni opanujemy sytuację na tyle, że efekt szczepień będzie wyraźnie widoczny". Podkreślił, że już teraz można zaobserwować ogromny spadek poważnych zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa w domach seniorów i domach opieki.

Mertens powiedział również, że jest "pewien", że wkrótce powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci. Obecnie producenci prowadzą badania mające na celu określenie, jak ich produkty działają na najmłodszych. Jednak szef Stiko nie odważył się na prognozę czasową. - Nie jestem pewien, czy to się stanie w tym roku - powiedział. - Może do końca roku będziemy mogli zacząć szczepić dzieci - dodał.

Reklama

Europejska Agencja Leków (EMA) bada obecnie dopuszczenie Sputnika V. Dotychczas zostały w UE zatwierdzone szczepionki producentów Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneca. Oczekuje się, że 11 marca EMA zarekomenduje zatwierdzenie szczepionki amerykańskiego producenta Johnson & Johnson.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy