Reklama

Niemcy rozważają łagodzenie obostrzeń w trzech obszarach

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozważa poluzowanie obostrzeń w trzech obszarach: kontakty osobiste, szkoły i szkoły zawodowe oraz sport, gastronomia i kultura. Zastrzega jednak, że należy to "mądrze połączyć" z szeroko zakrojoną akcją testowania - wynika z relacji uczestników posiedzenia prezydium rządzącej CDU.

Według uczestników poniedziałkowego spotkania szefowa rządu powiedziała, że rozumie tęsknotę obywateli za łagodzeniem obostrzeń, zastrzegła jednak, że takie kroki należy "mądrze połączyć" ze zwiększonym testowaniem.

"Pakiety" poluzowań w trzech obszarach

Kanclerz miała powiedzieć, że widzi możliwość wprowadzenia "pakietów" poluzowań dla trzech różnych sektorów: kontaktów osobistych, szkolnictwa oraz sportu, gastronomii i kultury. 

W tym kontekście najwyraźniej nie wspomniano o handlu detalicznym - zauważa dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Przygotowanie scenariuszy

Od wtorku grupa robocza pod przewodnictwem szefa urzędu kanclerskiego Helge Brauna (CDU) ma opracować szczegóły możliwych scenariuszy otwarcia i przygotuje kolejną konferencję kanclerz z premierami krajów związkowych w sprawie lockdownu, zaplanowaną na 3 marca.

Reklama

Kampania szczepień i testy w domu

W poniedziałek prezydium CDU dyskutowało również o możliwości włączenia lekarzy ogólnych w kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi. Federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) zwrócił uwagę, że ten krok miałby sens tylko wtedy, gdyby dostępne były 3-5 mln dawek szczepionki tygodniowo, jak w przypadku szczepienia przeciw grypie.

Spahn ogłosił, że testy na koronawirusa do samodzielnego wykonania mogą zostać zatwierdzone od przyszłego tygodnia. Podkreślał, że szybkie testy mogą mieć znaczący wkład w powstrzymywanie epidemii koronawirusa.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy