Reklama

Niemcy: Przestarzałe aplikacje covidowe przyczynią się do chaosu w Berlinie

Od soboty w stolicy Niemiec zaczną obowiązywać zaostrzone zasady wstępu do wielu miejsc. Dziennik "Berliner Zeitung" alarmuje jednak, że popularne aplikacje covidowe, służące do weryfikacji statusu szczepienia przeciw COVID-19 są przestarzałe i nie rozróżniają osób w pełni zaszczepionych od tych, które dostały już dawkę przypominającą. Czy w Berlinie zapanuje chaos?

Od 15 stycznia w Berlinie zaczyna obowiązywać zasada tzw. 2G Plus, czyli wstęp do restauracji, teatru i innych miejsc publicznych dla zaszczepionych przeciw COVID-19 i ozdrowieńców, wykazujących się dodatkowo aktualnym negatywnym testem. Osoby, które przyjęły już dawkę przypominającą, nie muszą przedstawiać aktualnego wyniku testu.

Nowe obostrzenia w Berlinie. "Ta decyzja została podjęta zbyt szybko"

Jednak aplikacje na telefony komórkowe, takie jak CovPass, Corona-Warn-App i CovPassCheck, z których korzystają miliony osób w Niemczech, nie potrafią w czasie kontroli odróżnić osób w pełni zaszczepionych od tych, które przyjęły dawkę przypominającą.

Reklama

Wszystkie trzy aplikacje zostały przygotowane przez Instytut im. Roberta Kocha (RKI), za który odpowiada federalne ministerstwo zdrowia. - Decyzja o wprowadzeniu zasady 2G Plus została podjęta zdecydowanie zbyt szybko - przyznał pracownik resortu. Również RKI podkreślił, że ma świadomość, że aplikacje są przestarzałe, i zapewnił, że zostaną zmodyfikowane "tak szybko, jak to możliwe".

Berlin. Chaos z powodu przestarzałych aplikacji covidowych

Od soboty sytuacja skomplikuje się dodatkowo w przypadku osób zaszczepionych jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson, które uzyskały status ozdrowieńca po przechorowaniu COVID-19, a w niektórych krajach związkowych w przypadku każdego, kto został dwukrotnie zaszczepiony, a następnie przechorował COVID-19.

"Osoby, które wyzdrowiały po podaniu dawki przypominającej, oraz osoby zaszczepione preparatem Johnson & Johnson najprawdopodobniej będą musiały ponownie udać się do apteki, aby uzyskać nowy certyfikat z nowym wydanym kodem. Automatyczna korekta certyfikatu nie jest obecnie możliwa" - podkreśla "Berliner Zeitung".

Według aponet.de, oficjalnego portalu niemieckich farmaceutów, apteki w całym kraju już przygotowują się na to, że zapotrzebowanie na nowe świadectwa szczepień ponownie wzrośnie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Berlin | nowe obostrzenia | aplikacje covidowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy