Reklama

Narodowa strategia szczepień przeciw COVID-19. Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Tematem rozmów była narodowa strategia szczepień. - Prezydent Andrzej Duda udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i jest przekonany, że ten program odniesie sukces - powiedział po spotkaniu szef BBN Paweł Soloch.

Soloch o spotkaniu informował w niedzielę. 

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego pojawili się, poza prezydentem i premierem, minister zdrowia Adam Niedzielski, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk oraz p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka.

- Pan prezydent udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym, czemu dawał wyraz również w swoich wcześniejszych wystąpieniach - powiedział szef BBN na konferencji prasowej po spotkaniu.

Jak dodał, w poniedziałek zapadły uzgodnienia premiera i prezydenta w sprawie programu. - To wsparcie będzie przez pana prezydenta nadal z całą intensywnością udzielane i pan prezydent jest przekonany o tym, że ten program rzeczywiście odniesie sukces" - dodał Soloch.

Reklama

Dokument zostanie przesłany jeszcze dziś

Głos po spotkaniu zabrał również Michał Dworczyk. 

Szef KPRM oświadczył, że poniedziałkowe spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Narodowego Programu Szczepień było ostatnim etapem prowadzonych przez ostatnie dni konsultacji. Dodał, że w ich trakcie dokument został "wzbogacony o kilkadziesiąt elementów".

Dworczyk poinformował, że wpłynęło ponad 2200 "informacji, zgłoszeń, opinii na temat Narodowego Programu Szczepień".

- Pan prezydent jeszcze pewne propozycje przedłożył. My dziś wieczorem roześlemy ten dokument do członków Rady Ministrów. Jutro, mam nadzieję, że Rada Ministrów w formie uchwały przyjmie Narodowy Program Szczepień - powiedział szef KPRM. 

"Ma szansę zadziałać, gdy stanie się absolutnie masowy"

Dworczyk podkreślił, że Narodowy Program Szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się "naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem", który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.

Szef KPRM mówił, że szczepienia mają pozwolić osiągnąć cel strategiczny, czyli zapanowanie nad epidemią w 2021 r. - Wyszczepienie tak dużej części populacji, żeby rzeczywiście można było zacząć powrót do normalności - zaznaczył. 

Wyraził nadzieję, że w "duchu bardzo pozytywnej, merytorycznej współpracy" w ciągu najbliższych miesięcy stawimy czoła olbrzymieniu wyzwaniu, jakim jest Narodowy Program Szczepień.

Narodowy Program Szczepień

Według przedstawionych w ubiegłym tygodniu założeń celem Narodowego Programu Szczepień jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. 

W pierwszej kolejności szczepienia prowadzone mają być wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy