Reklama

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia: 254 kolejne przypadki. Zmarło siedem osób

"Mamy 254 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało w czwartek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Przekazano także, że zmarło kolejnych siedmiu pacjentów. Bilans w kraju przedstawia się następująco: 2946 wszystkich przypadków, w tym 57 ofiar śmiertelnych.

Resort zdrowia poinformował wieczorem o 254 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 

Dotyczą one: 

142 osób z woj. mazowieckiego, 

73 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 

ośmiu osób z woj. zachodniopomorskiego, 

siedmiu osób z woj. małopolskiego, 

sześciu osób z woj. świętokrzyskiego, 

czterech osób z woj. łódzkiego, 

czterech osób z woj. podlaskiego, 

trzech osób z woj. lubelskiego, 

trzech osób z woj. wielkopolskiego,

dwóch osób z woj. pomorskiego,

Reklama

jednej osoby z woj. warmińsko-mazurskiego,

jednej osoby z woj. lubuskiego.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 77-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie, 61-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie, 87-letnia kobieta ze szpitala w Limanowej, 65-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu oraz 75-letni mężczyzna ze szpitala w Pleszewie. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 2946, w tym 57 osób zmarło.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2
Ładowanie...

Mazowieckie

Z najnowszych informacji wynika, że na Mazowszu w czwartek odnotowano rekordową liczbę zakażeń. W ciagu minionej doby potwierdzono aż 142 nowe przypadki i trzy zgony

Ostatnim razem w tym regionie liczba przypadków zakażeń przekroczyła sto 28 marca.

Najwięcej nowych przypadków w czwartek wykazała stacja sanitarno-epidemiologiczna dla powiatu radomskiego - 63 (łącznie to 124). Stacja w Warszawie odnotowała 31 zakażeń (212), a stacja w Grójcu - 12 (95). Kolejne przypadki zanotowały także stacje w Wołominie, Legionowie, Białobrzegach, Pruszkowie, Węgrowie, Siedlcach, Szydłowcu, Garwolinie, Wyszkowie, Ostrowi Mazowieckiej, Przysusze, Mińsku Mazowieckiej, Warszawie Zachodniej i Płońsku.

Kujawsko-pomorskie

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 73 przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 157 osób. 

"Przypadki, które niestety się zdarzyły, to przede wszystkim zakażenia w jednostkach służby zdrowia. W szpitalu miejskim w Toruniu — na oddziale hematologii — zdiagnozowano przeszło 20 chorych na COVID-19. Wyniki dodatnie testów na koronawirusa były również w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, czy w szpitalu wojskowym w tym mieście" - wymienił wojewoda.

Dodał, że kolejne zakażenia dotyczą także szpitala dziecięcego w Bydgoszczy, gdzie jest zarażony personel, czyli lekarze i pielęgniarki.

"Mamy potwierdzone zakażenia w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy i przypadek w szpitalu MSWiA. Niestety, mamy również zakażenie koronawirusem w DPS-ie w powiecie żnińskim" - wskazał Bogdanowicz.

Przyznał, że w woj. kujawsko-pomorskim zdarzył się np. przypadek poruszania się jednej z pielęgniarek pomiędzy kilkoma szpitalami.

"Ona była zarażona i to spowodowało kolejne transmisje. Chcemy tego unikać, więc dzisiaj podczas narady była o tym mowa" - dodał  Bogdanowicz.

Jak poinformował rzecznik wojewody w grupie 73 nowych zakażeń są osoby z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Inowrocławia oraz powiatów chełmińskiego, bydgoskiego, żnińskiego, sępoleńskiego, świeckiego i włocławskiego. 

Zachodniopomorskie

Osiem nowych zakażeń w woj zachodniopomorskim to: sześć osób z powiatu gryfickiego: trzech mężczyzn i jedna kobieta w średnim wieku, a także jedna młoda i jedna starsza kobieta. Wszyscy przebywają w izolacji domowej.

Koronawirusa wykryto ponadto u mężczyzny w średnim wieku z powiatu szczecineckiego, który hospitalizowany jest w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie oraz u kobiety w średnim wieku z powiatu kołobrzeskiego.

Świętokrzyskie

Sześć nowych zakażeń w woj. świętokrzyskim dotyczy: dwóch starszych kobiet z powiatu skarżyskiego, mężczyzny i kobiety z powiatu starachowickiego, młodefo mężczyzny z powiatu jędrzejowskiego, oraz mężczyzny w sile wieku z powiatu kieleckiego.

Podlaskie

Cztery nowe przypadki koronawirusa potwierdzono u osób z wojewódzka podlaskiego to osoby z Łomży, powiatu łomżyńskiego i Białegostoku.

Zakażona z Łomży to kobieta w sile wieku, która przebywa w izolacji domowej. W kwarantannie przebywa też drugi odnotowany wieczorem przypadek - starsza kobieta z powiatu łomżyńskiego. 

Dwie osoby z Białegostoku - starsza kobieta i mężczyzna w sile wieku - są hospitalizowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Wielkopolskie

W Wielkopolsce odnotowano trzy nowe zakażenia i dwie ofiary śmiertelne. Osoby zmarłe to: 75-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim leżał w szpitalu w Pleszewie oraz 65-letni mężczyzna, który leżał w poznańskim szpitalu. 

Trzy nowe przypadki to: 82-latka i 80-latek z powiatu kaliskiego w średnim stanie i 62-letni mężczyzna z powiatu gostyńskiego w dobrym stanie. Wszystkie osoby przebywają w poznańskim szpitalu zakaźnym. 

Warmińsko-mazurskie

W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano jeden nowy przypadek. To starsza kobieta z powiatu nowomiejskiego. Została zakażona z tak zwanej transmisji lokalnej. Stan pacjentki jest dobry, pozostaje w domu - podały służby wojewody.

Lubuskie

Także w woj. lubuskim odnotowano jeden nowy przypadek. Koronawirusa wykryto u kobiety w sile wieku. Stan jej zdrowia jest dobry; przebywa w izolacji domowej.

Pierwszy przypadek w Polsce

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformowano 4 marca 2020.

SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc. Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu. Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Eksperci wskazują, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy też często utrata węchu i smaku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy