Reklama

MZ: Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Nie żyje sześć osób

​Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek wieczorem (3 kwietnia) o 117 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło sześć kolejnych osób. Łączna liczba zakażeń w Polsce od początku epidemii wzrosła do 3383. Do tej pory zmarło 71 osób.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 osób z woj. mazowieckiego, 16 osób z woj. dolnośląskiego, 12 osób z woj. łódzkiego, ośmiu osób z woj. świętokrzyskiego, siedmiu osób z woj. podlaskiego, siedmiu osób z woj. pomorskiego, czterech osób z woj. małopolskiego, trzech osób z woj. warmińsko-mazurskiego, dwóch osób z woj. lubelskiego, jednej osoby z woj. wielkopolskiego i jednej osoby z woj. lubuskiego. 

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci sześciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu" - powiadomiło Ministerstwo Zdrowia w komunikacie.

Reklama

Łącznie w piątek, 3 kwietnia, w Polsce potwierdzono zakażenia u 437 osób. Zarejestrowano 14 ofiar śmiertelnych. 

Szczegóły dotyczącego nowych przypadków

Kujawsko-pomorskie: Kolejne 39 przypadków;

16 nowych przypadków zakażenia potwierdzono w Toruniu, 11 w Bydgoszczy, trzy w powiecie toruńskim, trzy we Włocławku i dwa w powiecie nakielskim. Po jednym z powiatów aleksandrowskiego, bydgoskiego, chełmińskiego i włocławskiego. Dwie osoby zakażone pochodzą spoza województwa.

Dolnośląskie: 16 nowych przypadków;

Zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i z Jeleniej Góry oraz z powiatów: oleśnickiego, złotoryjskiego, górowskiego, jeleniogórskiego i kłodzkiego.

Łódzkie: Zmarły kolejne dwie osoby. Zanotowano 12 nowych zakażeń SARS-CoV-2;

"Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem" - poinformowała w piątek późnym wieczorem rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. Są to: 75-letni mężczyzna z powiatu zduńskowolskiego, który był hospitalizowany w szpitalu w Zgierzu, oraz 72-letni mężczyzna z powiatu rawskiego, pacjent szpitala im. Biegańskiego w Łodzi - potwierdziła rzeczniczka wojewody. Łącznie w województwie są już trzy ofiary pandemii.

W regionie łódzkim zanotowano kolejnych 12 przypadków zarażenia koronawirusem. Dotychczas w regionie na COVID-19 zachorowało w sumie 248 osób. "To osoby od 13 do 85 lat" - przekazała Dagmara Zalewska.

Pomorskie: Potwierdzono siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem;

Testy potwierdziły obecność patogenu u trzech mieszkańców powiatu wejherowskiego - dwóch starszych kobiet i mężczyzny w średnim wieku, a także u dwóch starszych kobiet z Gdyni i Słupska, u mężczyzny w średnim wieku z Sopotu i u młodej kobiety z Gdańska.

Świętokrzyskie: Osiem kolejnych przypadków;

"To kobieta w sile wieku z powiatu skarżyskiego, starsza kobieta z powiatu starachowickiego, kobieta w sile wieku z powiatu buskiego, dwie kobiety oraz dwóch mężczyzn w sile wieku z powiatu kieleckiego, a także mężczyzna w sile wieku z powiatu starachowickiego" - poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

Warmińsko-mazurskie: Trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem;

Najnowsze dodatnie wyniki badań potwierdzono u młodego mężczyzny z powiatu elbląskiego i u dwóch kobiet - młodej i w średnim wieku - z powiatu nowomiejskiego. Wszystkie te osoby zostały zakażone koronawirusem w wyniku tzw. transmisji lokalnej. Są w dobrym stanie i pozostają w domu.

Wielkopolskie: Zmarło dwoje pacjentów. Potwierdzono też nowy przypadek zarażenia; 

"Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby: 68-letnia kobieta z powiatu kaliskiego oraz 66-letni mężczyzna z powiatu jarocińskiego" - przekazał Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dodał, że potwierdzono kolejny przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Zarażenie patogenem zdiagnozowano u 53-letniej mieszkanki powiatu kaliskiego. "W stanie dobrym przebywa pod opieką lekarzy w poznańskim szpitalu zakaźnym" - podał Stube.

Śląskie: Dwie kolejne ofiary koronawirusa;

"W woj. śląskim zanotowano dwa kolejne zgony - mężczyzna w wieku 67 lat zmarł w szpitalu w Tychach; kobieta w wieku 89 lat zmarła w szpitalu w Bytomiu" - poinformowała w wieczornym komunikacie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

Małopolskie: Kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem;

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u trzech kobiet i jednego mężczyzny. Chorzy są w wieku od 45 do 68 lat. Jedna z tych osób pochodzi z powiatu bocheńskiego, a pozostałe z myślenickiego.

Podlaskie: Siedem kolejnych przypadków koronawirusa;

Kolejne w Podlaskiem osoby chore z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem to starszy mężczyzna z Białegostoku, hospitalizowany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w tym mieście, oraz sześć osób przebywających w izolacji domowej: młoda kobieta z Białegostoku, starszy mężczyzna z powiatu łomżyńskiego, trzy osoby z powiatu bielskiego (młoda kobieta, kobieta w sile wieku i starszy mężczyzna) oraz kobieta w sile wieku z powiatu wysokomazowieckiego, która wróciła z Belgii.

Co wiemy o koronawirusie?

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformowano 4 marca 2020.

SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc.

Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu.

Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Eksperci wskazują, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy też często utrata węchu i smaku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy