Reklama

MZ: 142 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę (13 maja) po południu o 142 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Jest też 15 kolejnych ofiar śmiertelnych. To oznacza, że łączna liczba zakażeń w kraju wzrosła do 17204, z czego 861 osób zmarło, a 6410 wyzdrowiało. Łącznie w środę resort poinformował o 322 nowych zakażeniach i 23 osobach zmarłych.

Nowe, potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą osób z województw: 54 ze śląskiego, 51 z mazowieckiego, 12 z dolnośląskiego, 11 z łódzkiego, siedmiu z małopolskiego, dwóch z opolskiego, dwóch z pomorskiego, jednej z warmińsko-mazurskiego, jednej z wielkopolskiego i jednej z zachodniopomorskiego.

Kolejne ofiary COVID-19 w Polsce to: 75-latka, 93-latka, 77-latek, 82-latka zmarli w Poznaniu, 83-latka w Grudziądzu, 82-latek, 67-latka w Warszawie, 60-latek w Siedlcach, 73-latek we Wrocławiu, 52-latek w Zawierciu, 70-latka w Raciborzu, 94-latka, 84-latka, 90-latek, 90-latka w Wolicy.

Większość osób miała choroby współistniejące. 

Reklama

Resort poinformował, że w związku ze zdublowanym przez WSSE Katowice zgonem, został on usunięty z wykazu. 

Co wiemy o koronawirusie?

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformowano 4 marca.

SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc.

Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu.

Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Eksperci wskazują, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy też często utrata węchu i smaku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy