Reklama

Można znowu korzystać z siłowni, klubów fitness i parków rozrywki

W sobotę 6 czerwca ruszają m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie. Funkcjonowanie wznawiają też organizatorzy kongresów i targów. Odmrożone branże muszą jednak przestrzegać zaleceń sanitarnych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.

Zalecenia dla poszczególnych sektorów, w tym tych, które ruszają 6 czerwca w ramach 4. etapu luzowania obostrzeń dotyczących funkcjonowania poszczególnych sektorów polskiej gospodarki, opublikowano na stornach: www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz .

Wytyczne przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia określają, w jaki sposób można bezpiecznie świadczyć usługi oraz z nich korzystać w czasie tzw. nowej normalności.

Reklama

Np. w siłowni, klubie fitness - w zależności od powierzchni - dopuszcza się ograniczoną liczbę klientów w pomieszczeniach (1 osoba na 10 m kw.). Z zaleceń wynika też, że każde urządzenie używane przez klienta powinno być po zakończonym ćwiczeniu dezynfekowane, a sprzęty do ćwiczeń muszą stać w odpowiednich odległościach od siebie (przynajmniej 1,5 m.).

W parku rozrywki "cały personel parku jest wyposażony i przestrzega używania maseczki, przyłbic, rękawiczek". Wśród zaleceń jest też m.in. bieżące dezynfekowanie - nie rzadziej niż co godzinę - toalet, wind, blatów, klamek, poręczy, uchwytów, kołowrotków, biletomatów oraz innych, często dotykanych powierzchni.

Z kolei liczba osób korzystających w tym samym czasie z np. z basenu czy sauny "nie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób", a z jednego toru mogą korzystać jednocześnie maksymalnie cztery osoby.

Nowy rygor sanitarny

W przypadku sal zabaw "należy zapewnić rozwiązania uniemożliwiające kontakt osób wchodzących i wychodzących do sali (...) np. (poprzez osobne wejścia/wyjścia, regulację ruchu)". Salę zabaw, w tym wszystkie przedmioty i sprzęty, należy gruntownie czyścić (wodą z detergentem) albo dezynfekować minimum dwa razy dziennie, w tym jeden raz przed otwarciem, a drugi raz podczas obowiązkowej przerwy technicznej - wskazano w zaleceniach.

Dotychczas w nowym rygorze sanitarnym działalność wznowiły: od 4 maja -  biblioteki, galerie i centra handlowe (w tym tzw. wyspy handlowe), branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne; od 18 maja - salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne; od 30 maja - restauracje i bary hotelowe.

Zniesiono też limit osób dla branży handlowej i gastronomicznej. Można również korzystać z saun, solariów oraz usług salonów piercingu i tatuażu. Dozwolone są także zgromadzenia, w których uczestniczy do 150 osób.

Resort rozwoju przypomniał, że niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętać należy m.in. o zachowaniu dwumetrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianiu nosa i usta w zamkniętych przestrzeniach w miejscach publicznych, czy ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi, polegających np. na dezynfekcji rąk.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy