Reklama

Ministerstwo Zdrowia: Brak nowych przypadków koronawirusa

Bilans zakażonych koronawirusem w Polsce to wciąż 17 osób - podało we wtorek (10 marca) rano Ministerstwo Zdrowia.

Jak podał resort, łącznie przebadano 1630 próbek - 17 dało wynik pozytywny, a 1613 negatywny.

W poniedziałek po południu hospitalizowanych było 467 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; ponad 1000 osób objęto kwarantanną, a ponad 7000 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Spośród 17 zarażonych wirusem cztery osoby są w ciężkim stanie: mężczyzna i kobieta przebywający w szpitalu we Wrocławiu, kobieta w Szczecinie i kobieta w Poznaniu.

Resort zdrowia sukcesywnie aktualizuje dane. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformowano 4 marca. W poniedziałek (9 marca) pacjentów dotkniętych COVID-19 w całym kraju było już 17. Przebywają oni m.in. w szpitalach we Wrocławiu, Raciborzu, Szczecinie, Krakowie, Ostródzie, Warszawie.

Reklama

Rząd wprowadza w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa w Polsce dodatkowe obostrzenia - kontrolę sanitarną na drogowej granicy, w portach oraz w pociągach relacji międzynarodowej. Podróżujący będą musieli wypełniać kartę pasażera bądź kierowcy. Mierzona im będzie również temperatura. W przypadku jakiegokolwiek uzasadnionych podejrzeń choroby, służby będą postępować zgodnie z wytycznymi. Osoba taka ma być odizolowana i objęta specjalistyczną opieką medyczną.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Stan chorych ze Śląska

Stan pięciorga mieszkańców woj. śląskiego z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, leczonych na oddziale zakaźnym w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu (Śląskie) jest stabilny i dobry - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Poinformowała też, że badania przebywających w kwarantannie mieszkańców Rybnika, którzy mieli kontakt z chorymi, dały wynik ujemny - nie stwierdzono u nich koronawirusa. "Czekamy jeszcze tylko na jeden wynik - próbkę osoby przebywającej w innym województwie" - dodała Alina Kucharzewska.

Stan pacjenta z Krakowa

Stan pierwszego w Krakowie pacjenta, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem, jest stabilny - poinformował szpital. Mężczyzna wrócił z Włoch 29 lutego samolotem, wylądował na warszawskim lotnisku Chopina, skąd dostał się do Krakowa własnym samochodem. Dzień później zgłosił się do stacji sanitarno-epidemiologicznej, informując, że odbył taką podróż. Do szpitala z objawami choroby trafił w minioną sobotę (7 marca).

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama