Reklama

Minister zdrowia: Po majówce ograniczenia zabiegów planowanych będą wycofane

- Od 4 maja wycofujemy ograniczenia dotyczące zabiegów planowych - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zalecenie dotyczące zabiegów zostało wcześniej wydane 8 marca bieżącego roku.

- Kolejny tydzień będzie bardzo ważny, bo (...) od tego tygodnia pomajowego, czyli od 4 maja, znosimy czy wycofujemy tę rekomendację ograniczenia zabiegów planowych - powiedział minister.

Adam Niedzielski dodał, że była to "smutna konieczność" związana z tym, że wszystkie siły musiały być skierowane na walkę z COVID-19 w trzeciej fali.

- Teraz, kiedy fala odpuszcza, chcemy przerzucić środki i siły na leczenie w innych zakresach - oznajmił.

Zobacz także: Legnica: Szpital szuka lekarza i oferuje 54 tys. zł. Chętnych brak

Reklama

Ograniczenia będą wycofane po prawie dwóch miesiącach

Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, NFZ 8 marca tego roku zaleciło ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. 

Jak wyjaśniło NFZ, ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo - jak wskazał fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należało wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Długa lista zabiegów

Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama