Reklama

Minister Zdrowia: Chcemy jak najszybciej zlokalizować chore osoby na Śląsku

​- Chcemy jak najszybciej zlokalizować chore osoby na Śląsku i ograniczyć ogniska zachorowań w kopalniach - powiedział w poniedziałek (11 maja) na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia poinformował, że na Śląsk udał się wiceminister Waldemar Kraska, który będzie uczestniczył w posiedzeniu tamtejszego sztabu kryzysowego.

Na Śląsku potwierdzono już kilkaset zakażeń wśród górników. W ubiegły czwartek (7 maja) rozpoczęła się duża akcja badań przesiewowych w pięciu kopalniach. 

- Chcemy jak najszybciej zlokalizować chore osoby na Śląsku i ograniczyć ogniska zachorowań w kopalniach - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia. 

Minister przekazał, że po spłynięciu wyników badań przesiewowych wśród górników zostaną podjęte decyzje co do znoszenia restrykcji. Minister nie wykluczył, że może to się odbywać stopniowo w różnych rejonach kraju.

- W piątek (8 maja) udało się przebić magiczną liczbę 20 tys. testów - poinformował Łukasz Szumowski.

Minister przekazał, że ruszyła już akcja pobierania wymazów w tzw. drive thru, czyli punkcie pobrań wymazów bez wysiadania z auta, w 12. dniu kwarantanny.

"Wielu epidemiologów potwierdza, że szczyt zachorowań na koronawirusa przed nami. (...) Jesteśmy w tej chwili na wskaźniku około jeden, co znaczy, że wypłaszczyliśmy krzywą - mówił Łukasz Szumowski.

Minister ponownie zaapelował też o noszenie masek. "Od jednego do dwóch procent społeczeństwa mogła już przechorować koronawirusa" - powiedział Szumowski.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy