Reklama

Minister edukacji: Miliard złotych przeznaczony na informatyzację szkół

- Do szkół wracają dzieci z klas I-III szkół podstawowych, podpisałem wczoraj rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek minister edukacji Przemysław Czarnek. Jak dodał, szkoła ma obowiązek zapewnić najmłodszym uczniom opiekę świetlicową.

  

- Do szkół wracają praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej - poinformował Przemysław Czarnek. 

Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować konsultacje w szkołach w grupach do pięciu osób dla maturzystów i ósmoklasistów. - Prosiłbym dyrektorów i nauczycieli o skorzystanie z tej możliwości, bo zbliżamy się do egzaminów ósmoklasisty i maturalnych - zaapelował minister. 

Reklama

Minister zapytany o to, czy egzaminy się odbędą, odpowiedział: - Decyzje dotyczące egzaminów podejmowaliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Nic się nie zmieniło. Egzaminy będą - podał. 

- Starsi uczniowie i studenci kontynuują naukę zdalną. To jest niestety konieczne ze względu na sytuację pandemiczną  - poinformował Czarnek. 

- Nauczanie zdalne funkcjonuje na wyższym poziomie niż wiosną - ocenił szef resortu edukacji. Jak dodał, pomógł w tym m.in. "miliard złotych przeznaczony na informatyzację szkół". - W ramach tych pieniędzy ok. 300 tys. zł zostało przekazane na refundację zakupów akcesoriów informatycznych - dodał. 

Testowanie nauczycieli

Od poniedziałku trwa akcja testowania nauczycieli na koronawirusa. - Do wczoraj przebadano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty, wyniki są już dla 60 tys. osób, zakażenie koronawirusem wykryto u zaledwie 2 proc. przebadanych - poinformował minister, powołując się na dane przekazane mu przez Główny Inspektorat Sanitarny. 

Minister, mówiąc o szczepieniach nauczycieli zaznaczył, że w pierwszym kwartale zagwarantowano szczepionki dla około 3 mln osób. - I oczywiście w pierwszej grupie osób, które będą szczepione, są również nauczyciele, ale w pierwszej kolejności, z uwagi na ilość szczepionek, będę szczepione osoby najstarsze, bo one są najbardziej narażone na utratę życia - powiedział Czarnek.

- Mam wielką nadzieje, że nauczyciele będą zaszczepieni jeszcze w pierwszym kwartale, ale póki co, przewidywania są na drugi kwartał - dodał.

Infolinia ze wsparciem technicznym

Ministerstwo przygotowało specjalną infolinię dla nauczycieli, pod którą będą mogli otrzymać techniczną pomoc. Infolinia będzie dostępna pod numerem +48 222 500 144 od poniedziałku do piątku w godz. 6-20 oraz w weekendy w godz. 8-18.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy