Reklama

Lider PSL proponuje, by uruchomić prywatną służbę zdrowia do leczenia innych chorób niż COVID-19

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się w poniedziałek (26 października) do rządzących z propozycją, aby uruchomić prywatną ochronę zdrowia do leczenia chorób innych niż COVID-19.

- Dzisiaj, w dniu obrad Senatu, kiedy ustawa covidowa będzie prezentowana na posiedzeniu plenarnym, na nasz wniosek przyspieszonym, składamy poprawki, które umożliwią dostęp obywateli do służby zdrowia w przypadku leczenia innych chorób niż COVID-19 - podkreślił Kosiniak-Kamysz w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Propozycja PSL: Uruchomić prywatną ochronę zdrowia

Według niego z powodu epidemii koronawirusa, większość planowanych zabiegów medycznych jest odwoływana. - Nie ma diagnostyki, rehabilitacji i dziesiątki tysięcy osób może z tego powodu umrzeć lub na trwale utracić zdrowie - podkreślił polityk.

Reklama

- Nie możemy do tego dopuścić. Dlatego mamy bardzo jasną i klarowną propozycję dla rządzących: uruchommy prywatną ochronę zdrowia. Uruchommy ponad 400 szpitali, 33 tys. łóżek, 40 tys. gabinetów specjalistycznych do leczenia chorób innych niż COVID-19 - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL zwracał uwagę, że rząd chce zaangażować prywatną służbę zdrowia, ale chce ją zaangażować do osób zakażonych koronawirusem. - My uważamy, że ta sfera ochrony zdrowia powinna pozostać sterylna, powinna pozostać bez COVID-19, a to umożliwi leczenie innych pacjentów - podkreślił lider PSL.

Dodał jednocześnie, że pacjent nie powinien płacić z własnej kieszeni za wizytę w prywatnym gabinecie. - Za to powinien zapłacić NFZ - uważa Kosiniak-Kamysz.,

Kwestia "Premii dla bohatera"

Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak powiedział, że senatorowie PSL na poniedziałkowym posiedzeniu Senatu będą zwracać uwagę na to, "aby rozmawiać na temat tych kwestii, co do których rząd miał wątpliwości, czy może poprzeć jako wniosek mniejszości poprawki, nie tylko Koalicji Polskiej, ale całej opozycji".

Zdaniem posła, rząd nie ma argumentu, żeby nie poprzeć poprawki dotyczącej "Premii dla bohatera". - Specjalnego dodatku w wysokości 1500 zł dla każdego, kto pracuje na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem - powiedział Klimczak.

- Będziemy chcieli również zwracać uwagę państwu senatorom na to, aby zwiększyć wydolnościowe moce organizacyjne systemu ochrony zdrowia, szczególnie tej strategicznej jakim są publiczne szpitale oraz inspekcja sanitarna - dodał poseł PSL.

Posiedzenie Senatu

Senat na rozpoczynającym się w poniedziałek o godz. 17. posiedzeniu zajmie się m.in. nowelą ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Nowelizacja zakłada m.in. wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z epidemią. Zgodnie z nowymi przepisami nie popełniają przestępstwa lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, chyba, że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama