Reklama

​Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa przekroczyła 1,5 miliona

Ponad 1,5 miliona ludzi straciło życie z powodu COVID-19 - podała agencja Reutera. Średnio co dziewięć sekund umiera z powodu koronawirusa jeden człowiek.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na COVID-19 zmarło pół miliona osób.

Na całym świecie zakażonych zostało prawie 65 milionów ludzi, a najbardziej dotknięty tą chorobą kraj - USA - walczy obecnie z trzecią falą infekcji koronawirusem.

Tylko w ostatnim tygodniu każdego dnia umierało na świecie średnio ponad 10 tysięcy osób, a liczba ta stale rośnie z każdym tygodniem. Wiele krajów walczy teraz z drugą i trzecią falą, nawet silniejszą niż pierwsza, wymuszając nowe ograniczenia w życiu codziennym.

"To będzie najtrudniejszy okres w historii"

Robert Redfield, szef Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ostrzegł w środę (3 grudnia), że pandemia będzie największym kryzysem zdrowotnym w kraju w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zanim szczepionki staną się powszechnie dostępne.

Reklama

- Naprawdę wierzę, że to będzie najtrudniejszy okres w historii zdrowia publicznego w tym kraju - powiedział Redfield podczas prezentacji prowadzonej przez Amerykańską Izbę Handlową.

USA nadal prowadzą pod względem liczby ofiar śmiertelnych - ponad 273 tysiące zgonów. Regiony Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej łącznie mają ponad 50 proc. wszystkich zgłoszonych zgonów spowodowanych koronawirusem. Region Ameryki Łacińskiej, najbardziej dotknięty ofiarami śmiertelnymi na świecie, odnotował ostatnio łącznie ponad 450 tysięcy zgonów.

Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę

W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez firmy BioNTech i Pfizer Inc, wyprzedzając resztę świata w wyścigu o rozpoczęcie kluczowego programu masowych szczepień.

Oczekuje się jednak, że dostawy będą bardzo ograniczone na wczesnych etapach, co oznacza, że każdy kraj rozpoczynający kampanię będzie musiał ustalić priorytety w oparciu o czynniki ryzyka.

Amerykańskie organy regulacyjne mają zatwierdzić dystrybucję i podawanie szczepionki w połowie grudnia.

Według agencji Reutera Afryka dąży do zaszczepienia 60 procent swej populacji przeciwko COVID-19 w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat - poinformował w czwartek organ Unii Afrykańskiej zajmujący się kontrolą chorób. Kontynent, na którym mieszka 1,3 miliarda ludzi, odnotował ponad 2,2 miliona potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy