Reklama

Koronawirus z Chin: W Wuhanie zamknięto ostatni szpital polowy

W Wuhanie, stolicy chińskiej prowincji Hubei, zamknięto ostatni szpital polowy, w którym leczono pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowały chińskie media. Do miejsca, gdzie wybuchła epidemia, przyjechał prezydent Xi Jinping. Część obserwatorów odbiera wizytę Xi w Wuhanie jako sygnał, że Komunistyczna Partia Chin (KPCh) uznaje wojnę wytoczoną koronawirusowi za bliską końca.

Do Wuhanu przybył we wtorek przywódca ChRL Xi Jinping, by dokonać inspekcji wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa - informowały państwowe media. Jest to jego pierwsza wizyta w tym mieście, odkąd pod koniec ubiegłego roku wybuchła tam epidemia nowego patogenu.

Część obserwatorów odbiera wizytę Xi w Wuhanie jako sygnał, że Komunistyczna Partia Chin (KPCh) uznaje "ludową wojnę" wytoczoną koronawirusowi za bliską końca. "Wojna z epidemią trwa, ale nadejście zwycięstwa nie jest już odległe" - oceniła państwowa agencja Xinhua w opublikowanym we wtorek komentarzu.

Reklama

Tego samego dnia działalność zawiesił ostatni z 14 polowych szpitali zorganizowanych w Wuhanie w halach sportowych, centrach konferencyjnych i innych budynkach. Szpital Wuchang w ośrodku sportowym Hongshan przyjął od 5 lutego łącznie 1124 pacjentów - podał Pengpai Xinwen.

Oprócz szpitali polowych w mieście w ekspresowym tempie zbudowano dwa specjalne tymczasowe szpitale dla zakażonych koronawirusem, dysponujące łącznie ponad dwoma tys. łóżek.

Liczba infekcji spada

Liczba nowych infekcji wykrywanych w ostatnich dniach w Chinach spada. W poniedziałek w ciągu doby potwierdzono w tym kraju 19 nowych przypadków, w tym 17 w Wuhanie. Dwa pozostałe uznano za przywleczone z zagranicy.

Władze prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ogłosiły we wtorek, że złagodzą ograniczenia przemieszczania się wewnątrz prowincji, by umożliwić firmom wznowienie działalności po przedłużonej z powodu epidemii przerwie noworocznej.

Weryfikacji stanu zdrowia mieszkańców ma służyć aplikacja mobilna, przyznająca poszczególnym osobom tzw. kody zdrowotne - zielone, żółte albo czerwone. Osoby z kodem zielonym mieszkające w strefach niskiego i średniego ryzyka będą mogły poruszać się wewnątrz prowincji - przekazano.

W Wuhanie i wielu innych miastach Hubei pod koniec stycznia wprowadzono bezprecedensowe środki kwarantanny, praktycznie odcinając od świata obszar zamieszkany przez ok. 50 mln osób.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy