Reklama

Koronawirus we Włoszech. Miejsce w kościele zarezerwujesz przez aplikację

Na Sardynii we Włoszech powstała aplikacja, dzięki której można zarezerwować miejsce na mszy w kościele. Przydatna jest w obecnej fazie epidemii, gdy obowiązują zasady dystansu społecznego i ograniczenia dotyczące liczby uczestników uroczystości religijnych.

"Parafia" - to nazwa aplikacji wykorzystywanej w diecezji w rejonie miasta Oristano. Jej autorem jest student uniwersytetu, zaangażowany w życie miejscowej wspólnoty wiernych.

Rozwiązanie to może być stosowane na szerszą skalę także w innych rejonach kraju, bo - jak się zauważa - pomaga zrealizować porozumienie zawarte przez rząd i episkopat w sprawie zasad udziału w mszach przy zaostrzonym reżimie sanitarnym, co wiąże się z wyznaczeniem limitu uczestników.

"W długich tygodniach kwarantanny myśleliśmy o tym, jak zorganizować powrót ludzi do kościoła, wykorzystując media społecznościowe i nowe technologie" - powiedział ksiądz Emanuele Deidda z biura informatycznego diecezji Ales Terralba.

Reklama

Parafia, która przyłącza się do systemu rezerwacji, musi wskazać dostępne miejsca dla wiernych i godziny mszy. Użytkownik wybiera termin i miejsce w kościele.

Druga możliwość to wydrukowanie specjalnego kodu, który zapewnia wstęp na mszę.

Osoby, które nie posługują się smartfonami, mogą zadzwonić pod bezpłatny numer i w ten sposób zarezerwować miejsce w kościele.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama