Reklama

Koronawirus: We Francji i Włoszech wzrosła sprzedaż "Dżumy" Alberta Camusa

W porównaniu z rokiem 2019 we Włoszech i Francji znacząco wzrosła sprzedaż książki Alberta Camusa, poświęconej fikcyjnej epidemii dżumy. Francuska stacja BFM TV twierdzi, że ma to związek z epidemią koronawirusa COVID-19.

Sprzedaż "Dżumy" Camusa we Francji gwałtownie wzrosła w porównaniu z 2019 rokiem, osiągając najwyższy poziom pod koniec stycznia i między innymi 1,7 tys. sprzedanych w tym miesiącu egzemplarzy kieszonkowych we francuskim wydawnictwie Gallimard.

Również we Włoszech, według serwisu Actualitte.com, powieść Camusa cieszy się większym zainteresowaniem czytelników. Sprzedaż potroiła się, a "Dżuma" znalazła się na szóstej pozycji wśród bestsellerów we włoskiej internetowej księgarni Ibs.it, a także w grupie bestsellerów na włoskiej platformie Amazon.it.

Reklama

Rozprzestrzenianie się zarazy w "Dżumie" Camusa dotyczy fikcyjnej epidemii w 1940 roku w mieście Oran w Algierii, która zarządzana była wówczas przez Francję. Telewizja BFM TV zauważa, że wzrost sprzedaży książki nastąpił w czasie epidemii koronawirusa.

Interesująca prawidłowość

Podobne zjawisko zaobserwowano w 2015 roku, po atakach terrorystycznych w Paryżu na klub Bataclan oraz Stade de France. Wzrosła wówczas sprzedaż powieści Ernesta Hemingwaya na temat Paryża "Ruchome święto".

Zainteresowanie historiami o epidemiach nie dotyczy jedynie powieści. Film "Epidemia strachu", thriller medyczny w reżyserii Stevena Soderbergha, zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu iTunes dziewięć lat po premierze. Strategiczna gra wideo "Plague Inc.", w której gracz musi stworzyć wirusa i rozprzestrzenić go na cały świat, również przeżywa drugą młodość; liczba graczy wzrosła w styczniu o ponad 256 proc. - informuje francuska telewizja BFM TV.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy