Reklama

​Koronawirus w Wlk. Brytanii. Burza po wykonaniu testów księciu Karolowi

Dlaczego książę Karol i księżna Kamila mieli wykonany test na koronawirusa, mimo że testy przechodzić mają jedynie osoby kwalifikujące się do leczenia szpitalnego? Takie pytanie wybrzmiało w czwartek w internetowym wydaniu dziennika "Daily Mail". W tekście znalazły się także wypowiedzi oburzonych internautów. Do zarzutów odniósł się brytyjski rząd, twierdząc, że książę nie przeskoczył kolejki.

W środę lekarze z Aberdeenshire w Szkocji pobrali wymaz od 71-letniego następcy tronu i jego żony. 

Jak informowano - książę Karol ma łagodne objawy koronawirusa, zakażanie potwierdzono. Z kolei księżna nie miała żadnych objawów i w jej przypadku wynik okazał się negatywny.

Nietypowa procedura

Jak wskazuje "Daily Mail" - procedura ta jest bardzo nietypowa w obecnej sytuacji. Zalecenia dla brytyjskiej służby zdrowia są bowiem takie, aby testy wykonywać jedynie w przypadku tych osób, które kwalifikują się do leczenia szpitalnego. W dużym uproszczeniu oznacza to, że im gorsze objawy potencjalnego pacjenta, tym większe prawdopodobieństwo wykonania testu.

Reklama

Osoby, które zgłaszają jedynie łagodne objawy, nie są badane pod kątem koronawirusa - przypomina serwis. "Daily Mail" zaznacza, że nawet medycy, u których wystąpią łagodne objawy, nie są uprzywilejowani.

Oburzenie w sieci

"Specjalne traktowanie księcia Karola i jego żony" - jak czytamy - zostało szybko zauważone przez komentatorów życia publicznego.

Gazeta zamieściła kilka wpisów oburzonych internautów, którzy z rozczarowaniem przyjęli taki rozwój wydarzeń.

"Dlaczego inni nie są tak szybko testowani?" - pisze jedna z komentatorek.

"Byłoby dobrze, gdyby tak szybkie testy przechodzili pracownicy służby zdrowia, narażeni na codzienny kontakt z pacjentami, a nie książę, który przebywa w całkowitej izolacji w pałacu" - głosi kolejny wpis.

Rząd odpowiada

Brytyjski rząd wyjaśnił w czwartek, że następca tronu, książę Walii Karol nie przeskoczył kolejki do przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa, bo jego objawy i ogólny stan zdrowia spełniają wymagane kryteria.

Ze wstępnych informacji wynika, że brytyjski następca tronu zaraził się 10 marca podczas spotkania z księciem Albertem II, regentem Księstwa Monako.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama