Reklama

​Koronawirus w Wielkiej Brytanii: Aplikacja zapobiegła 600 tys. zakażeń

Brytyjska aplikacja na smartfony zapobiegła ok. 600 tys. nowym infekcjom. NHS COVID-19 wykorzystuje technologię Bluetooth, rejestrując anonimowo telefony, które były w bliskiej odległości od siebie.

Do tej pory używana w Anglii i Walii aplikacja poleciła 1,7 mln osób odbycie kwarantanny w związku z tym, że znajdowali się w bliskiej odległości od osób, u których test wykazał obecność koronawirusa. Uruchomioną 24 września zeszłego roku aplikację pobrało 21,6 mln osób, co stanowi 56 proc. użytkowników smartfonów w wieku powyżej 16. roku życia, z czego ok. 16,5 mln aktywnie jej używa.

- Analiza pokazuje, że aplikacja jest niezwykle skuteczna w przerywaniu łańcuchów transmisji i zapobiegła ok. 600 tys. przypadków. Izolacja i wiedza o tym, kiedy jesteś narażony na złapanie koronawirusa, jest niezbędna do powstrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa, a aplikacja jest najszybszym sposobem na powiadomienie, jeśli jesteś zagrożony - powiedział minister zdrowia Matt Hancock.

Reklama

Liczbę zakażeń, którym udało się zapobiec dzięki aplikacji, oszacowali naukowcy z The Alan Turing Institute, narodowego instytutu zajmującego się analizą danych oraz z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wyliczyli oni także, że wzrost liczby użytkowników aplikacji o każdy 1 proc. przekłada się na spadek infekcji nawet o 2,3 proc.

Jak działa aplikacja?

Jak podało ministerstwo zdrowia, ponad 3,1 miliona wyników testów na obecność wirusa zostało wprowadzonych do aplikacji, z czego 825 388 było pozytywnych. Aplikacja wysyła wiadomość do użytkowników, którzy byli w bliskiej odległości od osoby zgłaszającej obecność koronawirusa, że powinni się izolować.

Aplikacja NHS COVID-19 wykorzystuje technologię Bluetooth, rejestrując anonimowo telefony, które były w bliskiej odległości od siebie. To znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy osoba u której wykryto zakażenie, była np. w komunikacji miejskiej czy innych zatłoczonych miejscach publicznych, gdzie zwykle nie zna się osób stojących w pobliżu.

Do tej pory w Anglii i Walii wykryto ponad 3,66 mln zakażeń koronawirusem, z czego ponad 3,28 mln po 24 września 2020 r., gdy ruszyła aplikacja. W Szkocji i w Irlandii Północnej funkcjonują podobne, ale własne aplikacje.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy