Reklama

Koronawirus w USA. Zmarło 3309 zakażonych osób

W ciągu ostatniej doby odnotowano w USA 3309 ofiar śmiertelnych COVID-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 231 775 kolejnych osób. To najwyższe wskaźniki od początku pandemii - poinformował w sobotę w nocy Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore.

Według amerykańskiej placówki naukowej od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 16 045 596 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 297 789.

Z danych zgromadzonych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, wynika, że został przekroczony poprzedni jednodobowy rekord ze środy wynoszący 3124. 

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano także nowy rekord potwierdzonych infekcji zakażeń COVID-19. Przewyższył poprzedni -  ustanowiony 4 grudnia - o 4000 przypadków.

Zgodnie statystykami amerykańskiej organizacji monitorującej kontakty osób zarażonych wirusem Covid Tracking Project, siedmiodniowa średnia zgonów Stanach Zjednoczonych wzrosła do 2360, w porównaniu z 1477 potwierdzonymi pod koniec listopada. Zwiększyła się także siedmiodniowa średnia nowych przypadków koronawirusa. Wzrosła o 210 765 w porównaniu z 166 123 27 w minionym miesiącu.

Reklama

Rozpoczyna się akcja szczepień

Agencja AP, powołując się na przedstawicieli administracji Stanów Zjednoczonych poinformowała, że pierwsze zatwierdzone w piątek przez władze USA szczepionki na COVID-19 opracowane przez Pfizer i BioNTech zaczną przybywać do amerykańskich stanów w poniedziałek rano.

"Oczekuje się, że ciężarówki ze szczepionkami wyruszą w niedzielę rano do prawie 150 ośrodków dystrybucji we wszystkich stanach. Kolejne 425 otrzyma przesyłki z preparatem w wtorek, a pozostałe 66 w środę" - twierdzi AP.

Przesyłki ze szczepionkami mają priorytet

Dziennik "New York Times" zauważył, że dwie wielkie amerykańskie firmy zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, United Parcel Service (UPS) oraz Federal Exoress (FedEx), zwykle zaciekle ze sobą konkurują. Teraz rywale pracują ramię w ramię, aby dostarczać szczepionkę na koronawirusa opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech.

"Obie firmy wysyłkowe powiadomiły, że wprowadziły plany, nad którymi pracowały od miesięcy. (...) Stwierdziły, że przesyłki będą dokładnie monitorowane i będą miały pierwszeństwo przed innymi paczkami" - podkreślił nowojorski dziennik.

Według "NYT" firma Pfizer zaprojektowała w celu wysyłania szczepionek specjalne pojemniki wypełnione suchym lodem w ilości wystarczającej do schłodzenia co najmniej 975 dawek przez maksymalnie 10 dni. Każdy pojemnik wyposażony jest w urządzenie monitorujące.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama