Reklama

Koronawirus w Starachowicach. Kolejni pracownicy zakładu mięsnego zakażeni

Kolejnych siedem przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono wśród pracowników zakładu Animex Foods w Starachowicach (woj. świętokrzyskie). Wirusa SARS-CoV-2 wykryto do tej pory u 60 osób, z tego sześć to pracownicy firm zewnętrznych współpracujących z przedsiębiorstwem.

Łukasz Dominiak, rzecznik prasowy Animex Foods, poinformował, że zakład otrzymał kolejne wyniki badań pracowników przedsiębiorstwa na obecność koronawirusa. 

"W przypadku siedmiu osób te wyniki niestety są pozytywne. Łącznie zarażonych tym wirusem są 54 osoby z zakładu i sześciu pracowników firm zewnętrznych" - powiedział Dominiak. Dodał, że na kwarantannie przebywa ponad 180 pracowników zakładu i to z tej grupy wywodzi się zdecydowana większość nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Rzecznik Animex Foods zaznaczył, że firma jest w stałym kontakcie z władzami sanepidu. "Wszystkie nasze działania konsultujemy z najlepszymi w kraju ekspertami od epidemiologii. Codziennie sytuacja jest analizowana. Kontaktujemy się stale z władzami województwa świętokrzyskiego. Nie zaniedbujemy żadnych działań" - zapewnił Dominiak.

Reklama

Pierwszy przypadek 15 maja

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w starachowickiej firmie stwierdzono 15 maja. 

"Od początku wystąpienia pandemii w Polsce wdrożyliśmy specjalne środki bezpieczeństwa. Odsunęliśmy od pracy ponad 200 pracowników powyżej 60. roku życia lub mających choroby towarzyszące, bo są w tej grupie najbardziej zagrożonych osób. Prewencyjnie też wysłaliśmy do domów pracowników z grupy tzw. ryzyka kontaktu" - dodał rzecznik Animex Foods.

Obowiązkowe maseczki i mierzenie temperatury

Dominiak podkreślił, że dodatkowe środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone w momencie pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem wśród pracowników zakładu. Zakładają one m.in. obligatoryjne noszenie maseczek przez pracowników na terenie zakładu, obowiązkowe mierzenie temperatury czy ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt osób z zewnątrz na terenie obiektów należących do spółki.

"Zwiększyliśmy także liczbę punktów dezynfekcyjnych celem jeszcze częstszego mycia i odkażania rąk. Wprowadziliśmy także dodatkowe mycia i sanityzacje zakładu. Kolejnym elementem wdrożonym w ramach ochrony bezpieczeństwa pracowników była reorganizacja czasu i miejsca pracy oraz korzystania ze stołówek zakładowych" - stwierdził Dominiak.

Wojewoda świętokrzyski: Jesteśmy przygotowani na różne warianty

Pomoc zakładowi zaoferował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. 

"Sytuacja jest pod kontrolą. Jesteśmy przygotowani na różne warianty - w gotowości jest 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, która w razie potrzeby wykonania testów u większej liczby pracowników - bądź całej załogi - niemal natychmiast może uruchomić punkt pobrań wymazów do testów w kierunku koronawirusa w samych zakładach lub w pobliżu. Na razie takie działania nie są konieczne" - podkreślił w komunikacie przesłanym wojewoda.

Starachowicki oddział Animex Foods łącznie z pracownikami firm zewnętrznych zatrudnia około dwóch tys. osób.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy