Reklama

Koronawirus w Rosji. Wolne od pracy do końca kwietnia

Prezydent Władimir Putin poinformował, że dni wolne od pracy zostaną w Rosji przedłużone do końca kwietnia. Wcześniej obowiązywały one do 5 kwietnia. Putin wskazał, że szczyt epidemii koronawirusa w Rosji i na świecie jeszcze nie nastąpił.

Zwracając się do obywateli w telewizyjnym orędziu Putin powiedział, że działania podjęte do tej pory pozwoliły Rosji "zyskać na czasie w celu działań wyprzedzających" i zmobilizować zasoby systemu ochrony zdrowia, "po to, aby walka z epidemią była maksymalnie skuteczna".

Jednakże - jak dodał - podejmując decyzje "należy zdawać sobie sprawę, że zagrożenie utrzymuje się". Powołując się na ocenę ekspertów Putin wskazał, że "szczyt epidemii na świecie nie został jeszcze osiągnięty, w tym również w naszym kraju".

Wolne do 30 kwietnia

W związku z tym - kontynuował - podjął decyzję o przedłużeniu dni wolnych od pracy do 30 kwietnia włącznie, przy utrzymaniu pensji. Nadal będą działać organy władzy, przedsiębiorstwa, które muszą utrzymać produkcję, placówki medyczne, apteki, sklepy z towarami pierwszej potrzeby i służby zapewniające niezbędne do życia usługi.

Reklama

Rosyjski prezydent przyznał, że w niektórych regionach Rosji "koronawirus stworzył poważne zagrożenie dla ludzi" i tak jest w Moskwie, gdzie "nie udaje się na razie przełamać sytuacji".

Nowy dekret

Zaznaczył, że w różnych regionach Federacji Rosyjskiej sytuacja wygląda rozmaicie. W jednych miejscach "powinny być przestrzegane surowsze ograniczenia, a w innych - utrzymując wysoki stopień gotowości - wystarczą lokalne, punktowe rozwiązania" - powiedział Putin.

Poinformował, że ze względu na tę specyfikę wyda dekret o przyznaniu szefom regionów dodatkowych kompetencji. "Regiony same, w znacznej mierze uwzględniając obiektywną sytuację, będą podejmować decyzję o tym, jaki reżim wprowadzony zostanie - zgodnie z dekretem prezydenta - w podmiocie Federacji Rosyjskiej bądź w poszczególnych jednostkach miejskich" - powiedział.

Putin obiecał, że jeśli sytuacja na to pozwoli, to zapowiadany okres wymuszonych dni wolnych zostanie skorygowany "w kierunku skrócenia" tego terminu.

Kolejne orędzie

Jest to drugie w ostatnich tygodniach orędzie Putina do obywateli w związku z pandemią koronawirusa. 25 marca rosyjski prezydent zarządził tydzień wolnego, do 5 kwietnia włącznie.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Rosji 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łączna liczba zakażeń wzrosła w kraju do 3548 - poinformował w czwartek sztab powołany przez władze do walki z epidemią.

O przedłużenie dni wolnych zwróciła się wicepremier Tatiana Golikowa, zaapelował o to również państwowy urząd Rospotriebnadzor odpowiedzialny za kwestie sanitarne. Szefowa tego urzędu Anna Popowa mówiła, że ze względu na 14-dniowy okres inkubacji koronawirusa skuteczny czas przerwania kontaktów społecznych powinien być dłuższy niż 14 dni. Media rosyjskie wyrażały zaś przypuszczenie, że dni wolne zostaną wydłużone tylko do 12 kwietnia.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy