Reklama

Koronawirus w Portugalii. Poprawiła się jakość wody, pojawiają się delfiny

Z powodu restrykcji dla jednostek pływających, szczególnie wycieczkowców, wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa, przy portugalskim wybrzeżu poprawiła się jakość wody - twierdzą ekolodzy. Potwierdzeniem ich opinii jest częste pojawianie się w nadmorskich kurortach delfinów.

Sygnały o coraz śmielszych wyprawach delfinów w pobliże ludzkich skupisk od kilku tygodni wysyłają internauci. W czwartek, 28 maja, kilku z nich zamieściło zdjęcia oraz krótkie filmy przedstawiające grupę delfinów, które wpłynęły do mariny w nadatlantyckim kurorcie Cascais.

Portal Noticias ao Minuto wskazuje, że delfiny coraz chętniej wpływają również do rzeki Tag w aglomeracji Lizbony, gdzie w czasie wyhamowania aktywności przemysłowej w rezultacie epidemii poprawiła się jakość wody.

Wcześniej pojawiały się, ale sporadycznie

W poniedziałek, 25 maja, jeden z lizbońskich posiadaczy jachtów zamieścił w sieci film ukazujący grupę towarzyszących mu w rejsie po Tagu delfinów.

Reklama

Wprawdzie w przeszłości mieszkańcy nadatlantyckich portugalskich kurortów informowali o delfinach pojawiających się w pobliżu brzegu lub zapuszczających się daleko w deltę Tagu, ale zdarzenia te były raczej sporadyczne.

Delfiny w ostatnich latach pojawiły się również w rzece Sado w rejonie Alentejo, co tłumaczono wzrostem dbałości Portugalczyków o czystość wód. Innym argumentem na coraz częstszą obecność tych ssaków w deltach portugalskich rzek są wpływające tam korwiny, przysmak delfinów.

Fenomen na skalę Europy

Widok delfinów w pobliżu portugalskiego wybrzeża już w ostatnich latach uznawany był za fenomen na skalę Europy. 

Zjawisko to szczególnie pasjonowało dotychczas zagranicznych turystów, a na rynku zaczęło przybywać firm organizujących dla nich kilkugodzinne wyprawy na obserwację tych ssaków na wodach Atlantyku.

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy