Reklama

Koronawirus w Polsce. GIS: 461 osób personelu medycznego zakażonych

Kolejne szpitale w Polsce zamykają oddziały. U 461 osób personelu medycznego - w tym u lekarzy, pielęgniarek i ratowników - badania potwierdziły zakażenie koronawirusem. 4,5 tys. jest w kwarantannie - wynika z danych udostępnionych Polskiej Agencji Prasowej przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Rzecznik GIS, Jan Bondar, przekazał, że 106 osób personelu medycznego z potwierdzonym koronawirusem jest hospitalizowanych, a 355 pozostaje w izolacji domowej.

Poinformował ponadto, że liczba osób personelu medycznego przebywająca w kwarantannie domowej to - według stanu na czwartek (2 kwietnia) - 4391, zaś w kwarantannie zbiorowej - 186 osób. Łącznie kwarantanną objęte jest więc 4577 osób personelu medycznego.

Bondar zastrzegł, że sytuacja jest dynamiczna i zapewnił, że personel medyczny jest - zgodnie z zaleceniami GIS - traktowany priorytetowo, jeśli chodzi o badania.

Reklama

Koronawirus paraliżuje pracę szpitali

Każdego dnia zamykane są czasowo kolejne szpitale albo poszczególne oddziały. Problem dotyczy zarówno jednoimiennych szpitali zakaźnych, jak i placówek, które nie zostały wytypowane do leczenia pacjentów z COVID-19.

W samym tylko warszawskim Szpitalu Bródnowskim potwierdzono 43 zakażenia wśród personelu i 44 wśród pacjentów. Ogniskiem koronawirusa jest też szpital w Grójcu.

W czwartek sanepid zdecydował o objęciu kwarantanną 115 osób z personelu szpitala w Gryficach i 136 pacjentów, po tym jak koronawirusa wykryto u dwóch osób z personelu medycznego szpitala.

W ostatnich dniach koronawirus zdziesiątkował też szpital w małopolskim Brzesku. Kwarantanną objęci zostali między innymi wszyscy lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologiczne, działalność zawiesił oddział ginekologiczny.

Pracownicy GIS w kwarantannie

Rzecznik sanepidu podał, że objętych kwarantanną jest również ponad 100 pracowników GIS. W związku z tym czasowo nie funkcjonują powiatowe stacje w Nowym Mieście Lubawskim oraz Cieszynie.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd ponad 61 tys. próbek. Zakażenie potwierdzono u 2692 osób. 51 z nich zmarło.

Czytaj również: Szpitale zamykają oddziały, coraz więcej personelu w kwarantannie

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy