Reklama

Koronawirus w Polsce. Gdzie zajęcia szkolne są zawieszone?

Minister edukacji może w uzasadnionych przypadkach czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie szkół i przedszkoli na obszarze kraju lub jego części - głosi ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych. Informujemy, w których miejscowościach w Polsce zajęcia zostały zawieszone.

Ustawa weszła w życie w niedzielę. Przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli.

Ustawa wprowadza szereg zmian w przepisach, m.in. w Prawie Oświatowym. Zgodnie z nią, w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu dzieci i młodzieży minister edukacji może w drodze rozporządzenia czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie szkół i przedszkoli na terenie całego kraju lub jego części, uwzględniając stopień zagrożenia na danym obszarze.

Reklama

W uzasadnionych przypadkach minister edukacji w drodze rozporządzenia może również wyłączyć stosowanie niektórych przepisów Prawa Oświatowego, ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych w odniesieniu do wszystkich lub niektórych jednostek systemu oświaty. Możliwe będą więc m.in. zawieszenie postępowania rekrutacyjnego, oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także zmiana organizacji roku szkolnego i organizacji pracy szkół i przedszkoli. Minister będzie mógł również wprowadzić odrębne unormowania, tak aby zapewnić prawidłową realizację celów i zadań szkół i przedszkoli.

Zwieszone zajęcia

Obserwowane w ostatnich dniach przypadki zawieszania zajęć w szkołach, m.in. w: Rybniku, Cieszynie, Poznaniu są wprowadzane na podstawie obowiązującego od 2002 roku rozporządzenia ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Zgodnie z nim dyrektor za zgodą organu prowadzącego może zawiesić zajęcia, jeśli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

Decyzje w rękach dyrektorów

We wtorek podczas konferencji prasowej minister edukacji, Dariusz Piontkowski mówił, że dyrektorzy szkół, powinni obserwować sytuację w ich miejscowości i w sytuacji ewentualnego zagrożenia podejmować decyzję o zawieszeniu zajęć.

"Przypominamy oczywiście dyrektorom o zachowaniu podstawowych warunków higieny osobistej. Przypomnieliśmy o przepisach, które zobowiązują ich do tego, żeby w każdej szkole dostępne było mydło, środki czystości, tak, aby te podstawowe zalecenia ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego wcielać w życie" - wskazał szef MEN. 

Sytuacja na Mazowszu

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że zwrócił się do wojewody z pismem, "żeby rozważyć sytuację ewentualnego zamknięcia placówek szkolnych w Warszawie i w woj. mazowieckim".

"To są działania wyjątkowe, ekstraordynaryjne i one wymagają decyzji rządu. My możemy tutaj rekomendować pewne zachowania, natomiast zależy nam na tym, żeby decyzja była podjęta we właściwym momencie po konsultacjach i na wniosek uprawnionych inspektoratów rządowych" - powiedział.

Dodał, że "jeżeli decyzja zostanie podjęta w całym kraju ta sama, wtedy unikniemy różnic w traktowaniu różnych regionów". "Natomiast my na ten temat będziemy rozmawiali jutro z prezydentami, będziemy panu premierowi rekomendacje przedkładali, ponieważ traktujemy tę sprawę wyjątkowo poważnie" - powiedział.

Trzaskowski zaznaczył, że przesłał dyrektorom szkół instrukcję, jak zachować się w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Zamknięte szkoły na Bemowie i w Ursusie

Na stronie internetowej zespołu szkolno-przedszkolnego nr 6 na Bemowie zamieszczono w środę komunikat, że dyrektor placówki w związku z informacją o objęciu kwarantanną ucznia i osób z jego otoczenia zawiesza, za zgodą burmistrza dzielnicy Bemowo, zajęcia w szkole podstawowej nr 316 i w przedszkolu nr 381 w dniu 11 marca.

Informację o zawieszeniu zajęć opublikowano też na stronie internetowej Zespołu Szkół nr 42 w Ursusie. W związku z działaniami profilaktycznymi dotyczącymi zagrożeniem chorobą COVID-19 po decyzji Zarządu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy podjętej w porozumieniu z dyrektorem szkoły w środę i czwartek nie będzie zajęć.

"Te trzy placówki, zarówno dwie Bemowie, jak i jedna na Ursusie, będą dezynfekowane. Jesteśmy w kontakcie z inspekcją sanitarną. Wszystko uzgadniamy. Placówki powinny w ciągu dwóch, trzech dni wrócić do funkcjonowania" - powiedziała Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza.

Wcześniej we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował, że szkoła podstawowa nr 150 na warszawskim Bemowie została zamknięta po tym, jak uczeń, którego rodzic był objęty kwarantanną w związku z koronawirusem, przyszedł na lekcje z gorączką.

"Szkoła będzie dezynfekowana. Do momentu uzyskania testów na obecność wirusa zajęcia się nie będą odbywać" - zapowiedział Trzaskowski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Postanowienie krakowskich władz

Władze Krakowa zdecydowały z kolei o zawieszeniu zajęć dla uczniów na basenach przyszkolnych i basenach Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. 

Jak poinformowała zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska, zawieszenie zajęć na basenach będzie obowiązywać od czwartku do odwołania. Jednocześnie miasto rekomenduje dyrektorom placówek odwołanie zajęć prowadzonych w szkołach przez podmioty zewnętrzne, które odbywają się po zakończeniu lekcji.

"Na ten moment nie ma potrzeby, by rekomendować odwołanie zajęć w krakowskich placówkach oświatowych. Decyzje będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji" - zaznacza w komunikacie opublikowanym przez Urząd Miasta Anna Korfel-Jasińska.

Kozy: Zajęcia zawieszone

Decyzję o zawieszeniu w środę zajęć w przedszkolu, dwóch szkołach podstawowych i liceum w gminie Kozy koło Bielska-Białej podjął we wtorek wójt Jacek Kaliński. Ma to związek z podejrzeniem kontaktu w jednej ze szkół z osobą, która może być zakażona koronawirusem.

Urząd gminny podał, że zamknięte na jeden dzień zostały: placówka wsparcia dziennego, dom kultury, biblioteka publiczna i centrum sportowo-widowiskowe.

Zajęcia w środę zawiesiły również niepubliczne żłobki, przedszkola, szkoła podstawowa oraz klub dziecięcy.

"Działania te mają charakter prewencyjny" - zapewnił urząd.

Specjalne spotkanie u premiera

Na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego jutro (w środę) o godz. 11.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się spotkanie premiera z prezydentami największych polskich metropolii. Tematem rozmów ma być m.in. możliwość zamknięcia szkół. Więcej w materiale Łukasza Szpyrki, kliknij TUTAJ.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy