Reklama

Koronawirus w Polsce dzisiaj. Wiceminister zdrowia podał dane z 4 stycznia

Mamy 11 670 zakażeń koronawirusem, zmarły 433 osoby - przekazał we wtorek na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W zeszłym tygodniu, we wtorek resort zdrowia informował o 9843 zakażeniach i 549 zgonach. To wzrost zakażeń o 18 proc. tydzień do tygodnia. Ponad 320 zmarłych to osoby niezaszczepione.

To kolejny dzień z rzędu ze wzrostem nowych przypadków tydzień do tygodnia. Ostatniej doby wykonano ponad 104 tys. testów na obecność koronawirusa.

- 433 niestety przegrały walkę z koronawirusem, z czego ponad 320 to osoby niezaszczepione. Celowo powtarzam, ile osób zmarło i nie było zaszczepione, bo ta liczba jest porażająca. To osoby, które mogły nie trafić do szpitala. Jeżeli byłyby zaszczepione, mogłyby to przechodzić w sposób łagodny - mówił Waldemar Kraska na antenie Polsat News.

Wiceminister zdrowia przekazał również, że w Polsce są potwierdzone 72 przypadki zakażenia mutacją Omikron - Myślę, że u nas to kwestia tygodni, kiedy Omikron wyprze wariant Delta i zacznie dominować - dodawał.

W poniedziałek, 3 stycznia, MZ informowało o 6422 zakażeniach i dziewięciu zgonach. W przypadku nowych zakażeń oznaczało to wzrost o ponad 25 proc. tydzień do tygodnia.

Reklama

Zobacz też: Nowy schemat szczepień przeciw COVID-19. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia

- Siłą rzeczy jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy - wyjaśniał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe restrykcje? "Będziemy podejmowali decyzje"

Minister zdrowia, pytany w RMF FM, czy rząd zareaguje na obecną sytuację epidemiczną lockdownem, przekazał, że "jeśli pewien arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to używa się tego, co pozostaje w ręku, czyli restrykcje, obostrzenia".

- Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - zaznaczył.

Niedzielski zapowiedział, że "prawdopodobnie decyzje zapadną w środę lub piątek, jeśli trend wzrostu infekcji się utrzyma".

Omikron rozprzestrzenia się

Szef MZ, dopytywany, jakie mogą być ewentualne obostrzenia, stwierdził, że "będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, ale mamy takie samo zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej". Wskazał też na możliwe "inne restrykcje związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, galerii i innych tego typu miejsc".

Odnosząc się do zakażeń nowym wariantem Omikron, Niedzielski powiedział, że "należy się liczyć, że każdy z nas jest nastawiony na kontakt z Omikronem".

- W takiej sytuacji niezaszczepienie się jest brakiem odpowiedzialności - ocenił.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus w Polsce | COVID-19 | Waldemar Kraska | Adam Niedzielski

Reklama

Reklama

Reklama