Reklama

Koronawirus w Polsce dzisiaj. Waldemar Kraska o obostrzeniach

W piątek zbiera się zespół zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego bieżącą sytuację epidemiczną przedstawi minister zdrowia Adam Niedzielski. - W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Pytany o ewentualne zamknięcie szkół, wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że rząd będzie chciał utrzymać w najbliższym czasie naukę stacjonarną.

Zdalne nauczanie? Na razie nie

- Chcemy utrzymać naukę w sposób tradycyjny - mówił Kraska i akcentował przy tym aspekt psychologiczny przebywania dzieci z rówieśnikami w szkole.

Kraska przyznał, że w szkołach w woj. lubelskim, mazowieckim i podlaskim pojawiają się ogniska i poinformował, że jest ich obecnie około tysiąca.

Szpital tymczasowy na Okęciu. Kiedy przyjmie pierwszego pacjenta?

Wiceszef resortu zdrowia poinformował ponadto, że baza łóżek dla chorych na COVID-19 wynosi obecnie w Polsce niecałe 14 tys. miejsc, z czego zajętych jest 9 tys.

Reklama

Poinformował także, że w piątek o godz. 16:00 pierwszy pacjent trafi do szpitala tymczasowego na warszawskim Okęciu.

- Otwieramy nowe placówki, także szpital tymczasowy dzisiaj zostanie otwarty o 16:00 na Okęciu, gdzie pierwszy pacjent trafi - powiedział Kraska.

Szczyt epidemii w Polsce. Ile zakażeń?

Dopytywany o apogeum liczby zakażeń, Kraska podkreślił, że najbardziej pesymistyczne scenariusze zakładają liczbę zakażeń w Polsce rzędu 35-40 tys. dziennie, a szczyt zakażeń w  czwartej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Wiceszef MZ, pytany o dopuszczenie przez Wielką Brytanię do użycia opracowanej przez firmę Merck tabletki (molnupiravir), która leczy COVID-19, odparł, że UE wchodzi w program zakupów podobny do zakupu szczepionek.

- W ten program także jako Polska wchodzimy, będziemy w tym programie uczestniczyć - mówił Kraska.

- Czekamy na zatwierdzenie tego leku przez Europejską Agencję Leków i jeżeli będzie zatwierdzony, to oczywiście także w Polsce ten lek się pojawi - dodał.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zdalne nauczanie | obostrzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy