Reklama

Koronawirus w Polsce. Dane ministerstwa zdrowia, 27 lipca

Mamy 106 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 7 kolejnych osób.

Nowe przypadki pochodzą z województw: małopolskiego (20), dolnośląskiego (11), mazowieckiego (11); śląskiego (11), łódzkiego (6), warmińsko-mazurskiego (6), opolskiego (5); lubelskiego (4), lubuskiego (4), podkarpackiego (4), podlaskiego (4), pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4), zachodniopomorskiego (4), wielkopolskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1).

Cztery zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z  powodu COVID-19 zmarła jedna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło sześć osób.

Liczba zakażonych od początku pandemii w Polsce wzrosła do 2 882 327. Do tej pory zmarło 75 249 osób.

Reklama

W poniedziałek 26 lipca ministerstwo informowało o 74 nowych przypadkach. Nie odnotowano żadnego zgonu związanego z COVID-19.

Z kolei we wtorek tydzień temu zarejestrowano 104 nowe zakażenia i cztery zgony.

Ile osób w szpitalach?

W szpitalach przebywa 309 chorych z COVID-19, w tym 46 pacjentów podłączonych do respiratorów - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 6 tys. 195 łóżek i 610 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 84 tys. 492 osoby. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 mln 653 tys. 407 zakażonych.

Szczepienia w Polsce

W Polsce wykonano dotąd 33 mln 843 tys. 941 szczepień przeciw COVID-19 - podano we wtorek na stronach rządowych.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 17 mln 40 tys. 924 osoby. Dzienna liczba szczepień to 67 tys. 33 iniekcje.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 40 mln 832 tys. 480 dawek. Liczba dawek dostarczonych do punktów to z kolei 34 mln 517 tys. 410.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 72 tys. 996 dawek. Zgłoszono 13 tys. 645 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Obostrzenia dla niezaszczepionych

- To decyzja, która byłaby daleko idąca, ale nie mogę w pełni wykluczyć takiego wariantu - powiedział w "Graffiti" w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o możliwość wprowadzenie w Polsce modelu francuskiego, zgodnie z którym dostęp do niektórych miejsc możliwy jest tylko dla osób zaszczepionych.

Rzecznik rządu poinformował jednocześnie, że decyzja dotycząca obowiązkowych szczepień dla medyków powinna zapaść w tym lub przyszłym tygodniu.

O dalsze kroki w walce z koronawirusem rzecznik rządu pytany był we wtorek na antenie Polsat News. Müller poinformował, że na poniedziałkowym spotkaniu Rady Medycznej z rządem tematem rozmowy był m.in. program szczepień oraz wprowadzanie obostrzeń w ramach czwartej fali pandemii, jeśli do niej dojdzie.

Müller przypomniał, że obecnie w przypadku wszelkiego rodzaju obostrzeń limity nie obejmują osób zaszczepionych. - Ten model na pewno zachowamy. Jeżeli te limity by się zmniejszały w niektórych miejscach, to te osoby, które są zaszczepione, tymi limitami co do zasady nie będą objęte - powiedział.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama