Reklama

Koronawirus w Polsce. Aktualne dane i mapa zachorowań i zgonów

W Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto 4 marca 2020 r. Od tamtego czasu systematycznie wzrasta liczba chorych na COVID-19. Prezentujemy aktualne dane o zachorowaniach i zgonach w kraju w związku z pandemią koronawirusa.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, pojawiły się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w Chinach, które stało się pierwszym ogniskiem epidemii. 

W ciągu kilku miesięcy nowy patogen rozprzestrzenił się na wszystkich kontynentach. W związku z rosnącą liczbą chorych i ofiar śmiertelnych, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię.

Koronawirus w Polsce - zachorowania i zgony

Liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce z dnia na dzień rośnie. Poniżej prezentujemy aktualne dane o zakażeniach i zgonach w naszym kraju.


Koronawirus w Polsce - zasady i ograniczenia

W związku z rozprzestrzenianiem się patogenu w kraju został ogłoszony stan epidemii.

Reklama

Obowiązują restrykcje dotyczące m.in. swobody poruszania się - wprowadzono obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dodatkowo, dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13 roku życia nie mogą przebywać poza domem bez opieki dorosłego.

W miejscach publicznych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży (np. chusty, apaszki, szalika).

Szczegółowe zasady i ograniczenia aktualnie obowiązujące w kraju dostępne są TUTAJ.

Etapy odmrażania polskiej gospodarki

29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie drugiego etapu odmrażania polskiej gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa. 

Druga faza objęła otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Ponownie otwarto galerie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, biblioteki, archiwa i muzea. Od 4 maja wznowiono także zabiegi rehabilitacyjne.

Od 6 maja dopuszczono możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli, z zachowaniem szczegółowych rygorów bezpieczeństwa. Ostateczne decyzje dot. wznowienia działalności tych placówek podejmą ich organy prowadzące.

Kolejne etapy znoszenia obostrzeń mają być ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym. Jak podkreślił premier Morawiecki, aby mogły nastąpić, pod uwagę będą brane trzy kryteria: wskaźnik zachorowań, dystansowanie społeczne i wydajność służby zdrowia.

Koronawirus - objawy

SARS-Cov-2 jest szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc.

Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu. 

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. 

Zobacz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w związku z koronawirusem w Polsce.

Najnowsze informacje na temat rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce znajdziesz tutaj

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

***

#POMAGAMINTERIA

Na Farmie Życia w Więckowicach mieszka 10 osób z autyzmem. Żadna z nich nie jest samodzielna, wymagają wsparcia w codziennych czynnościach życiowych. Jeśli Farma nie przetrwa, alternatywą dla jej mieszkańców pozostaje szpital psychiatryczny, koniec czułej opieki, przywiązani pasami do łóżka stracą poczucie bezpieczeństwa, stracą swój dom. Możesz im pomóc! Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

 


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy