Reklama

Koronawirus w Niemczech. Lekarze: Złagodzić restrykcje dla zaszczepionych

Osoby, które poddały się szczepieniu i nie zarażają innych, powinny mieć więcej swobód – przekonują lekarze w Niemczech.

Niemieckie Zrzeszenie Lekarzy Rodzinnych opowiedziało się za złagodzeniem restrykcji pandemicznych wobec osób zaszczepionych, jeśli potwierdzi się, że po nabyciu odporności nie będą zarażać innych.

- Ludzie słusznie domagają się prawa do korzystania z przywilejów, jakie daje zaszczepienie, jeśli faktycznie chroni ono nie tylko przed zachorowaniem, ale też zapobiega roznoszeniu choroby - powiedział przewodniczący zrzeszenia Ulrich Weigeldt gazetom niemieckiej grupy RND.

Jak zaznaczył, trudno jest wytłumaczyć 85-latce, która od miesięcy nie może opuszczać domu opieki, ani nawet przyjmować gości, że po zaszczepieniu nadal nie wolno jej wyjść na zewnątrz czy spotkać się z rodziną. "Czy naprawdę chcemy wymagać od tej kobiety, aby z troski o innych, niezaszczepionych nadal poddawała się samoizolacji?" - pyta Weigeldt.

Reklama

Czytaj też: Angela Merkel mówi, że przed Niemcami najtrudniejsze tygodnie pandemii

Lekarz ocenił, że w takim przypadku nie można stawiać zarzutów, że łagodząc restrykcje pandemiczne dla osób zaszczepionych, tworzy się uprzywilejowaną grupę i dzieli w ten sposób społeczeństwo. Szczepienie przywraca przecież normalne możliwości funkcjonowania - powiedział.

Jego zdaniem władze powinny udostępnić zaszczepionym tę możliwości. "Tylko w ten sposób uda się zapewnić akceptację tych środków" - ocenił.

(epd/szym)

Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy