Reklama

Koronawirus w Czechach. Kolejny rekordowy bilans

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w piątek (2 października) o rekordowym wzroście liczby zakażeń koronawirusem - przybyło ich 3493. Aktywnych infekcji jest obecnie 39 391. W szpitalach przebywa 1028 pacjentów z COVID-19.

Zmarło 678 osób, w tym 12 w ciągu ostatniej doby. Według ministerstwa zdrowia każdego dnia w ostatnim tygodniu notowano co najmniej 10 zgonów.

Minister zdrowia Roman Prymula mówił w czwartek (1 października) w niższej izbie parlamentu, że około dwóch piątych hospitalizowanych z koronawirusem praktycznie nie ma objawów, a muszą zostawać w szpitalach, ponieważ infekcja nie pozwala im na powrót do ośrodków pomocy społecznej. Spośród ponad tysiąca hospitalizowanych 192 pacjentów jest w ciężkim stanie.

Gdzie najtrudniejsza sytuacja?

Koronawirus rozprzestrzenia się najbardziej w regionie Uherske Hradisztie, gdzie w ciągu siedmiu dni zanotowano ponad 276 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik przekracza próg 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców także w Beneszovie (środkowe Czechy), Nachodzie (na wschodzie kraju) oraz Pelhrzimovie (Wyżyna Czesko-Morawska). 

Reklama

Aktualnie w Pradze i okolicznych powiatach notuje się mniej niż 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni.

Wprowadzono stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy i dodatkowe ograniczenia, o których rząd zdecydował w środę (30 września), będą obowiązywać od poniedziałku (5 października). Do 18 października wprowadzono ograniczenia związane m.in. z funkcjonowaniem szkół, rekreacji, kultury, sportu. 

W piątek (2 października) w godz. 14-22 i w sobotę (3 października) w godz. 8-14 Czesi wybierają rady regionalne oraz 1/3 senatorów. Wyborom towarzyszą nadzwyczajne środki sanitarne.

Z Pragi Piotr Górecki 

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama