Reklama

Koronawirus. UE ma przygotować strategię wyjścia z wprowadzonych ograniczeń

Przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef Rady Europejskiej dostali od unijnych przywódców na czwartkowym wideoszczycie zadanie, by przygotować strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła podczas konferencji prasowej w Brukseli, że "mapa drogowa" w tej sprawie będzie się opierać na radach naukowców i epidemiologów. 

Podejście ma być skoordynowane, co nie znaczy, że znoszenie ograniczeń będzie się odbywało w tym samym czasie we wszystkich regionach UE.

Dwa tygodnie na odpowiedź na kryzys

Ministrowie finansów państw strefy euro mają w ciągu dwóch tygodni przygotować kolejne propozycje, które będą odpowiedzią na kryzys wywołany przez koronawirusa - poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel.

"Eurogrupa rozpoczęła rozmowy nad różnymi propozycjami, w tym nad takimi, które wiązałby się z wykorzystaniem Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM). Poprosiliśmy eurogrupę o kontynuowanie prac i przedstawienie propozycji w ciągu dwóch tygodni" - powiedział na konferencji prasowej Michel.

Reklama

Spory między przywódcami

Dziewięć krajów unijnych, w tym Francja, Włochy i Hiszpania, zaapelowało we wspólnym liście przed szczytem o prace nad rozwiązaniem dotyczącym wspólnego finansowania zadłużenia, które trzeba wygenerować na pobudzenie gospodarki. Kraje północnej Europy z Holandią i Niemcami na czele są jednak temu przeciwne.

Na tle odpowiedzi na kryzys doszło do sporów między przywódcami. Z tego powodu szczyt w formie wideokonferencji, który miał początkowo trwać dwie godziny, przeciągnął się do sześciu godzin.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy