Reklama

Koronawirus. Szef włoskiego Instytutu Zdrowia: Będzie druga fala epidemii

Dane wskazują na to, że należy przewidywać drugą falę epidemii koronawirusa na jesieni - taką hipotezę przedstawił w piątek (29 maja) szef włoskiego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Jego zdaniem może dojść do połączenia tego patogenu z innymi wirusami.

Podczas spotkania z parlamentarzystami prof. Brusaferro powiedział, że jesienią koronawirus, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową, będzie znów bardziej intensywnie szerzyć się i może łączyć się z innymi patogenami, atakującymi układ oddechowy.

Właśnie z tym, jak wyjaśnił, należy wiązać hipotezę drugiej fali zakażeń. "Z naukowego punktu widzenia są to obiektywne dane" - zaznaczył prezes Instytutu Zdrowia.

Jako kolejne czynniki sprzyjające szerzeniu się zakażeń o tej porze roku wymienił to, że znacznie mniej czasu można spędzić na słońcu i uprawiając sport.

Reklama

Następnie prof. Brusaferro podkreślił: "Wirus jest wciąż obecny, a zachowania jednostek są najskuteczniejszą metodą redukcji jego szerzenia". "Liczba osób, które miały kontakt z wirusem jest ograniczona, choć różni się w zależności od regionu" - wyjaśnił.

Wciąż, jak przypomniał naukowiec, wiele osób nie zetknęło się z wirusem i to one są na niego narażone. "Są rezerwuarem dla jego szerzenia się" - ostrzegł szef Instytutu Zdrowia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy