Reklama

Koronawirus. Prof. Simon: Jesteśmy dalej w centrum epidemii

"Absurdem jest mówienie, że mamy już wszystko za sobą. Jesteśmy dalej w centrum epidemii" - powiedział w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych.

Według profesora dopiero przemnażając 20 tys. odnotowanych dotychczas zakażeń razy cztery czy pięć, mamy realną liczbę chorych. 

"To wynika z prostych danych, które podały kraje, gdzie się wcześniej zaczęła epidemia. Dotyczyło to Chińczyków, dotyczyło to Tajwanu, dotyczyło to Tajlandii i szeregu innych krajów, gdzie taka była statystyka i robiono masowe badania epidemiologiczne" - wytłumaczył epidemiolog.

"Absurdem" prof. Simon nazwał głoszenie teorii, "że mamy już wszystko za sobą". 

"Wiadomo, że w okresie letnim, w warunkach tego kraju, w strefie umiarkowanej, choroby przenoszone drogą powietrzno-kropelkową szerzą się w sposób ograniczony i mniejsza jest częstotliwość. Ale proszę wziąć pod uwagę, że jesteśmy dalej w centrum epidemii" - powiedział. 

Reklama

"Epidemia się skończy wtedy, kiedy wirus straci swoją patogenność - co jest mało prawdopodobne, bo jednak jest wysoce zaraźliwy - albo się zakazi 70 procent populacji i nie będzie transmisji" - dodał ekspert.

Jak przyznał, gospodarka jednak musi ruszyć do przodu.

"Trzeba racjonalnie, powoli i z dużym dystansem te obostrzenia poluzować. Z części restrykcji nie można rezygnować, póki nie będzie szczepionki ani skutecznych leków" - mówił.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2
Ładowanie...

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy