Reklama

Koronawirus. Premier Włoch: Dalsze, nowe restrykcje są niezbędne

"We Włoszech konieczne jest zaostrzenie restrykcji w ramach walki z pandemią, by za wszelką cenę uniknąć jej trzeciej fali" - powiedział premier Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika "La Stampa".

Odnosząc się do okresu świąteczno-noworocznego, szef rządu stwierdził: "Dalsze, nowe restrykcje są niezbędne; musimy za wszelką cenę nie dopuścić do trzeciej fali, gdyż byłaby ona katastrofalna, także z punktu widzenia liczby ofiar".

O zaostrzenie przepisów zaapelował w poniedziałek do rządu komitet techniczno-naukowy, który mu doradza. Apel wystosowano po tym, gdy w miniony weekend w wielu włoskich miastach zanotowano niespotykane od tygodni tłumy na ulicach i - mimo pandemii koronawirusa - typowy klimat gorączkowych przedświątecznych zakupów, bez przestrzegania dystansu społecznego.

Reklama

We Włoszech najwięcej zgonów na covid w Europie

Także w tych dniach liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii wzrosła do najwyższego w Europie poziomu, przekraczając 65 tysięcy.

Oczekuje się, że nowe decyzje dotyczące zaostrzenia rozporządzeń zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.

W nawiązaniu do planowanej na styczeń inauguracji kampanii szczepień przeciw koronawirusowi premier zaznaczył, że aby miała ona wpływ na odporność zbiorową, zaszczepionych musi zostać około 10-15 milionów osób.

"Rząd musi działać dalej"

Tematem wywiadu z szefem rządu są też tarcia w koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicy, do jakich doszło ostatnio wokół sposobu zarządzania oczekiwanymi środkami z unijnego funduszu odbudowy. Conte, który w tych dniach prowadzi rozmowy, by sprawdzić trwałość rządzącej większości, oświadczył, że rząd "musi działać dalej, ale pod pewnymi warunkami, a nie za wszelką cenę".

“Można rządzić tylko wtedy, gdy jest wzajemne zaufanie" - powiedział.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy