Reklama

Koronawirus. Odkryto substancje hamujące namnażanie wirusa SARS-CoV2

Cząsteczki silnie hamujące namnażanie koronawirusa w komórkach nabłonka płuc odkryli amerykańscy naukowcy. Nowe badania mogą pomóc w poszukiwaniu metod leczenia COVID-19. Naukowcy mogą też wskazać istniejące już leki, które mogą być skuteczne przeciw zakażeniom.

Specjaliści z Georgia State University, szukając leku przeciw nowemu koronawirusowi, przetestowali małe cząsteczki, które mogą zaburzać metabolizm kwasów tłuszczowych oraz enzym VPS34, zaangażowany w działanie błon komórkowych.

Wybrali te właśnie cele, ponieważ wirusy wykorzystują błony komórkowe do zakażania i potrzebują kwasów tłuszczowych do replikacji.

Ograniczenie aktywności VPS34 oraz metabolizmu kwasów tłuszczowych silnie osłabiło namnażanie się SARS-CoV2 w hodowanych w laboratorium komórkach ludzkiego nabłonka płuc.

Poszukiwanie nowych środków

Eksperymenty pokazały, że zaatakowanie VPS34 zaburzyło wczesny etap cyklu namnażania koronawirusa. Możliwe jest także, że enzym ten umożliwia późniejsze tworzenie specjalnych struktur w komórce niezbędnych zarazkowi do replikacji.

Reklama

Badacze odkryli także konkretne ścieżki metabolizmu kwasów tłuszczowych kluczowe dla cyklu życiowego wirusa.

"Badanie to pokazuje rolę enzymu VPS34 oraz kwasów tłuszczowych w replikacji SARS-CoV2 i wskazuje na obiecujące ścieżki prac nad nowymi terapiami" - twierdzi prof. Christopher Basler,jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie "Cell Report".

Wyniki mogą pomóc nie tylko w poszukiwaniu nowych środków, ale także w znalezieniu istniejących znanych leków które mogłyby okazać się skuteczne w leczeniu COVID-19.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy