Reklama

Koronawirus. Objawy u zaszczepionych i niezaszczepionych różnią się

Osoby zaszczepione także mogą zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2. Objawy infekcji są jednak inne niż u tych, którzy nie przyjęli szczepionki. Jakie są różnice? Informacje zebrali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Dane z Wysp pokazują też inną kluczową zależność - między szczepieniem a liczbą zgonów chorych na COVID-19.

W poniedziałek 19 lipca w Anglii zniesione zostały niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe.

Można już organizować duże spotkania i imprezy w domach. Limity uczestników na ślubach i pogrzebach zostały zniesione, a w kościołach znów można śpiewać. Zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej przestaje być obowiązkowe, choć wciąż jest zalecane w zatłoczonych miejscach.

Część restrykcji znoszą także Szkocja i Walia, ale utrzymują obowiązek noszenia maseczek w niektórych sytuacjach. Irlandia Północna planuje łagodzenie obostrzeń, m.in. tych dotyczących spotkań w większym gronie - 26 lipca.

Reklama

Dziesiątki tysięcy nowych zakażeń

Tymczasem SARS-CoV-2 nie odpuszcza. Jak podano w poniedziałek - zbierając dane po weekendzie, gdy przeprowadza się mniej testów - w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 39 950 zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 19 zgonów.

Dominującym wariantem na Wyspach jest Delta.

W związku z otwieraniem się kraju i szerzącymi się zakażeniami koronawirusem naukowcy zajmujący się studiami nad COVID-19 zebrali listę rad dla mieszkańców. 

Szanuj innych, spotykaj się na zewnątrz, w słabo wentylowanych i ciasnych pomieszczeniach noś maskę, dbaj o higienę, zaszczep się drugą dawką - zachęca zespół prof. Tima Spectora z Zoe Covid Symptom. To największe na świecie badanie nad COVID-19, w ramach którego cztery miliony współpracowników rejestrują informacje na temat objawów, testów i szczepionek. 

Jak podkreślają naukowcy, ważne też, by umieć dobrze rozpoznawać objawy zakażenia SARS-CoV-2. Jak się okazuje, różnią się one w przypadku osób w pełni zaszczepionych i tych, które nie przyjęły szczepionki na COVID-19.

 Czytaj też: Dr Ewa Giza: "mgła covidowa" to bardzo częsty objaw

Osoby w pełni zaszczepione - objawy COVID-19

Dzięki danym zebranym przez aplikację Zoe badacze ustalili te różnice. Dane zebrano na podstawie zgłoszeń z 30 dni do 14 lipca.

Główne objawy COVID-19 u osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki, to: katar (u 74 proc. badanych), ból głowy (72 proc.), kichanie (62 proc.), ból gardła (59 proc.) i utrata węchu (50 proc.).

Osoby niezaszczepione - objawy COVID-19

Z kolei w przypadku niezaszczepionych zakażonych głównymi symptomami SARS-CoV-2 są: ból głowy (74 proc.), bolące gardło (58 proc.), katar (57 proc.), gorączka (50 proc.) i uporczywy kaszel (42 proc.).

Zakażenia a szczepienia

W Wielkiej Brytanii pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło niemal 70 proc. populacji, w pełni zaszczepionych jest 54 proc.

Tymczasem liczba zakażeń rośnie. Zarażają się bowiem także zaszczepieni. Dostępne szczepionki na COVID-19 wykazują jednak wysoką skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby i zgonom. Wykazują to badania różnych grup naukowców. 

Najnowsze dane na ten temat opublikował włoski Instytut Służby Zdrowia. Z uśrednionych ujęć dla różnych preparatów wynika, że szczepienie przeciw COVID-19 w ponad 70 proc. zapobiega zakażeniu w przypadku przyjęcia jednej dawki, a w 88 proc. po uzyskaniu pełnej ochrony. Z kolei w przypadku zgonów skuteczność szczepienia obliczono na 79 proc. po pierwszej dawce i 95,8 proc. po dwóch lub preparacie jednodawkowym.

Skuteczność szczepionek w ochronie przed zgonem pokazują także dane z Wielkiej Brytanii, gdzie mimo rosnącej liczby nowych przypadków zakażenia liczba zgonów utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.


Sytuacja w Polsce - Delta, wskaźnik R na poziomie 1

W Polsce minionej doby potwierdzono badaniami 104 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a cztery osoby z COVID-19 zmarły. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski alarmuje, że "stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość". "W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13-procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość 1" - poinformował dzień wcześniej na Twitterze.

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 w wariancie Delta u 185 osób. Jak wskazał, zakażenia tym wariantem stanowią już 47 proc. wszystkich nowych mutacji wykrywanych w naszym kraju. 

Niedzielski zaś wskazał, że blisko 60 proc. zakażonych Deltą to osoby do 39. roku życia. Minister zaznaczył jednocześnie, że szczepionki chronią przed nowymi wariantami wirusa.

Do tej pory w Polsce na COVID-19 w pełni zaszczepiono 16 316 648 osób.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy