Reklama

Koronawirus. Nowe obostrzenia w związku ze świętami i Omikronem

Minister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach epidemicznych w związku z rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron oraz ze zbliżającymi się świętami. Restrykcje zostały wzmocnione m.in wobec osób niezaszczepionych, a dzieci w szkołach przed świętami przejdą na naukę zdalną. Jest także zmiana dla podróżujących. Część z nich zacznie obowiązywać już od 15 grudnia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach epidemicznych w Polsce. Podczas konferencji prasowej Niedzielski podkreślił, że "konieczne jest podjęcie decyzji co do pogłębienia" obostrzeń. 


Nowe obostrzenia od 15 grudnia

Zapis z konferencji szefa resortu zdrowia znajdziesz tutajObostrzenia od 15 grudnia:

Reklama

  • Obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc. w restauracjach, barach, kinach (plus zakaz konsumpcji), teatrach, obiektach sportowych i sakralnych; 
  • Zamknięcie dyskotek, klubów i obiektów udostępniających miejsca do tańczenia; 
  • Ograniczenie limitu w transporcie drogowym do 75 proc.;
  • Obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy;
  • Wszystkie osoby przylatujące ze strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19, nie wcześniej niż 24h przed przylotem.

Limity nie będą dotyczyły osób zaszczepionych.

Obostrzenia na święta i Nowy Rok

Obostrzenia w późniejszych terminach

  • Od 20.12 do 9.01 zdalna nauka w szkołach podstawowych i średnich;
  • 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności w lokalach zamkniętych do max 100 osób z wyłączeniem zaszczepionych;
  • Od 1 marca możliwy obowiązek szczepień dla medyków, nauczyciele i służb mundurowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował także, iż "pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19". - Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go - powiedział minister zdrowia. Dotyczy to projektu Czesława Hoca, o którym informowaliśmy wcześniej w Interii. - Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną - dodał szef resortu zdrowia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był dopytywany o obowiązkowe szczepienia, czy to oznacza, że te grupy mają czas do końca lutego, żeby być po drugiej dawce podstawowej szczepionki, by móc od marca kontynuować pracę. - Mówimy tutaj o podstawowym pakiecie szczepień, czyli osób, które do tej pory się nie zaszczepiły - wyjaśnił Kraska. Jak dodał, prace nad nowymi zasadami są już dość zaawansowane, ale termin 1 marca nie jest ostateczny. - Ale będziemy wszystko w tym kierunku wykonywać, aby rzeczywiście od 1 marca te grupy zawodowe mogły pracować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy są zaszczepione - powiedział wiceszef MZ.

Nowe obostrzenia koronawirusowe. Rada Medyczna przy premierze: Nikt z nami się nie konsultował

Nikt z nami nie rozmawiał w sprawie zmian w obostrzeniach, które zostały zapowiedziane - powiedział we wtorek rano dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej przy premierze.

Odnosząc się do obowiązkowości szczepień w niektórych grupach zawodowych, np. wśród pracowników systemu ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych, ekspert powiedział, że "nasza rekomendacja w tej sprawie była wydana jeszcze przed początkiem jesiennej fali zakażeń" - przypomniał.

Koronawirus w Polsce. Nowy dobowy raport zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 19 366 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 504 pacjentów. Jak mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dane te świadczą o "szczycie czwartej fali". Hospitalizowanych jest 23 604 chorych, w tym 2036 podłączonych do respiratorów.

Resort przekazał, że na kwarantannie przebywa 643 181 osób. MZ podało też, że wyzdrowiało dotąd 3 184 676 zakażonych. Więcej na temat nowych zakażeń 7.12 znajdziesz tutaj.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama